Aday Adayı Tokat, Hakkındaki İddiaları Cevapladı

CHP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilçe ziyaretlerine Bodrum ile devam etti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı olmasının nedeninin Milas’ta Barış Saylak’la rekabet etmekten kaçtığı iddialarına da yanıt veren Muhammet Tokat, “Milas’ta Barış Saylak’la yarışmaktan çekinecek, korkacak en son insan benim” dedi.

Aday Adayı Tokat, Hakkındaki İddiaları Cevapladı
  • 05 January 2024, Friday 11:39

CHP’nin Bodrum ilçe binasında düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Tuna Işın, Muğla’nın çok geniş bir coğrafyası olduğuna vurgu yaparak, “Muğla’nın hem altyapısında hem üst yapısında hizmet alanı çok zor bir yer. Biz, büyükşehire aday olan belediye başkan aday adaylarımızdan şunu özellikle istiyoruz, ilçelerde ilçe belediyelerine yetki devri. İktidar da aynı şekilde tek merkezden ülkeyi yönetmeye çalışıyor. Büyükşehir belediyelerinde de tek merkezden ilçeleri yönetmeye çalıştığınızda da yüzölçümü bu kadar geniş bir alanda hizmet alanında aksaklıklar, sıkıntılar yaşanıyor.” dedi.

Milas’ta üç dönem üst üste belediye başkanlığı yapan Muhammet Tokat ise 35 yıldır aktif bir üyesi olduğu partide yer aldığı görevleri anlattı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olma sürecinden de bahseden Tokat, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün bir daha aday olmama kararı aldıktan sonra Gürün ile bir araya geldiğini ve bu kararı aldığını ifade ederek şöyle dedi;

“Ben aslında tüm hazırlığımı, bütün niyetimi bir dönem daha Milas’a devam etme üzerine oluşturmuştum ama şartlar farklı gelişti. Başkan, aday olmayacağını açıklayınca bir değişim ihtiyacı, değişim gerçeği ortaya çıktı. Haliyle Milas’ta da arkamda çok arkadaş yetişti. Onların da önünün açılması beklentisi içerisindeler; çünkü halkın karşısına dördüncü defa çıkacağım. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştükten sonra iki gün düşündüm ve aday adayı oldum.”

Milas’ın Türkiye’de köy sayısı en fazla olan ilçe olduğunu ve yoğun bir belediyecilik dönemleri yaşadıklarını dile getiren Tokat, “Benden sonra gelecek belediye başkanlarının işi kolay. Köylerde Milas Belediyesi’nin yapacak olduğu çok fazla iş kalmadı. Milas merkezde şimdi tüm kurumlar altyapı çalışmaları yapıyor. Milas, tarihinin en çok yatırım aldığı dönemi yaşıyor. Bu hizmet almanın yanındaki en büyük başarısı, bu koordinasyonun sağlanmış olması. Bizden sonra geleceklere altyapı anlamında hiçbir sorun bırakmıyoruz.” dedi. 

Tokat, sözlerini şöyle devam etti;

“Bu kardeşliğimizi yüreğimizde hissediyoruz. Bunu her dönemde sizlere de hissettirdiğimizi düşünüyoruz. Meclis kararıyla bunu tasdikledik. İlçeler arasında bir ayrım yapmak istemiyorum, bir adaletsizlik hissi oluşsun istemiyorum ama bizim büyükşehir belediye başkanı olmamızdan en çok yarar görecek, en az karşı çıkacak ilçelerin başında sanırım Bodrum gelecek. Bu kardeşlik hissinin verdiği duyguyla bunu ifade ediyorum.”

“BARIŞ SAYLAK’LA YARIŞMAKTAN ÇEKİNECEK, KORKACAK EN SON İNSAN BENİM”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı olarak Milas’ta Ak Parti Aday Adayı Barış Saylak’la rekabet etmekten kaçtığı iddialarına da yanıt veren Muhammet Tokat, şu sözlere yer verdi:

“35 yıldır siyasi tavır ve duruş olarak herkes beni medeni cesaretimle bilir. Bu anlamda hiçbir tavır ve yarışa girmekten çekinmem. Hiçbir şekilde hiçbir adaydan çekinerek siyaset yapmam. Benim Büyükşehir’e aday olmamdan en fazla Milas’taki AKP’liler memnunlar. Milas’taki diğer aday adayı arkadaşlarım da çok değerli ama en çok benden çekiniyorlardı. Benim bir karar vermem gerekiyordu ama bu karar başka bir partinin adayı veya aday adayı üzerine kurulmuş bir karar değildir. Ben yılların parti emekçisiyim. Partimin bana ihtiyaç duyduğu her noktada ben yarışa girerim. Bu anlamda Milas’ta Barış Saylak’la yarışmaktan çekinecek, korkacak en son insan benim. Biz ortaokulda aynı sıralarda oturduk. İki muhtar oğluyuz. İkimiz de birbirimizin ciğerlerini biliriz. Şunu da iddia ediyorum. Eğer Barış Saylak aday olursa geçen seçimde aldığı oyu kesinlikle alamayacak. Çünkü Milas önseçim yapacak, eğilim yoklaması yapacak. Yoklamadan çıkan arkadaşın arkasında kapı gibi duracağız. Milas’a yine CHP’nin bayrağını dikecek şekilde seçimi alacağız. İl Tarım’dan gelmiş, şuradan gelmiş, buradan gelmiş bizi hiç ilgilendirmez. Çünkü o sadece seçim dönemlerinde gelir, halkla şey yapar biz seçim harici dönemlerde de sürekli halkla iç içeyiz.”

AKBELEN DİRENİŞİ ELEŞTİRİLERİNE CEVAP VERDİ

Basın mensuplarının Akbelen Direnişi’nde hep eleştiri aldınız sorusuna da cevap veren Tokat,

“Akbelen konusu ile ilgili genel merkeze benimle ilgili sürekli şikayet gidiyor. Beni şikâyet edenler daha Akbelen’in nerede olduğunu bilmezken, ilçe yönetimi ile birlikte Karacahisar ve İkizköylü’de yaşayan köylülere topraklarını satmaması konusunda iki kez toplantılar yaptık. Ben de Karacahisarlı olarak kamulaştırma mağduru olacağım. Bütün telkinlerimize karşın İkizköylülerin %80’i arazilerini sattılar. Satılan arsaların ardından arsasını satmayan yüzde 20’lik kesimle eylemlere başladık. Eylemlerimizin ses getirmesi için elimizden geleni yaptık ve destek verdik. Bu konuda Valilik bize soruşturmalar da açtı. Tüm destekleri sağlarken, ilerleyen süreçlerde partimize karşı tavırlar değişmeye başladı. Direniş alanına gittiğimizde neden geldiğimiz konusunda eleştiriler aldık. Gitmediğimizde ise neden gitmiyoruz diye eleştirildik. Belediye ve Kent Konseyi’nin imkanları ile yapmış olduğumuz zeytin mitinginde yuhalandık“ diyerek, Akbelen Ormanında 24 Temmuz’da başlayan ağaç kesiminin başladığı güne kadar yaşanılan bütün süreçleri tek tek anlattı.

Daha sonra Akbelen Ormanı’nın kesimi başladığı sırada o dönem CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyareti sırasında yaşanan olaylara da değinen Aday Adayı Tokat, “Her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çok fazla tepkiye uğramamak için de görülmüyoruz. Kamulaştırma mağduru olarak bu mücadelenin zarar verdiğini düşünüyorum. Çünkü sosyal zemini olmayan hiçbir mücadele başarılı olamaz.” diyerek, Akbelen’i ellerinden geldiğince desteklediklerini, bunu da köylülerin bildiğini söylediği açıklamasını, süreci ayrıntılı şekilde ele alarak değerlendirdi.  

Haberin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz

https://www.facebook.com/milasonder/videos/1409225626665407/

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık