Ağustos ayı meclis toplantısı tamamlandı

​​​​​​​Milas Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. 9 gündem 4 ek gündem maddesinin ele alındığı toplantıda imar komisyonu raporları da görüşüldü.

Ağustos ayı meclis toplantısı tamamlandı
  • 08 August 2023, Tuesday 9:35

Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleşen meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, birimler tarafından yapılan çalışmalar hakkında meclis üyelerine kısa bilgiler aktardı.

BOTAŞ İLE GÖRÜŞÜLECEK

Vatandaşların da merakla beklediği doğalgaz konusu ile ilgili de bilgilendirmelerde bulunan Başkan Tokat, “Sosyal medyadan bizlere ulaşmaya çalışan ve yolda karşılaştığımız vatandaşlar ‘biz bu yıl doğalgaz konusunda ne yapacağız. Kömür alacak mıyız’ diye soruyorlar. Bizlerde bu konuyu ulaşabildiğimiz yetkililere soruyoruz. Şuanda aracı konumdayız. BOTAŞ ile ilgili bir belirsizlik var. Çünkü daha önce yaptığımız bilgilendirmelerde şehir içerisinde kısmen döşenen bölgelerde doğalgaz verilmesinin Yatağan - Milas arasındaki hatların çekilmesine bağlı demiştik. Bu hatlara gaz geldiği takdirde şehre de verileceğini ifade etmiştik. Yaptığımız görüşmelere göre BOTAŞ’ın çalışmalarının çok geriden ilerlediğini belirledik. Toplantıya kadar bir yetkiliye de ulaşamadık. Oradan aldığımız bilgilere göre daha net bilgi verebileceğiz. Akmercan firması bu yıl ki hedeflediği çalışmaları tamamlamak üzere. Akmercan firması depremde zarar gören Maraş bölgesinde de çalışmalarını yapıyor. Bademlik Caddesi’ne de şuanda ulaştılar. Akmercan’da şuanda her hangi bir aksaklık yaşanmıyor. Tamamen BOTAŞ’ın Yatağan’dan gelen hattı Kalınağıl’daki istasyona ulaştırmasıyla ilgili bir süreç var. BOTAŞ ile yapacağımız görüşmenin ardından net bilgileri paylaşabileceğiz” dedi.

YOLLARDA ONARIM ÇALIŞMALARI

Çalışmalar sırasında bozulan yolların düzenleme çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Başkan Tokat, “Doğalgaza bağlı olarak yol düzenleme çalışmalarımıza hız verdik. Büyük metrajlı çalışmalar oluyor. Beçin’deki karayollarındaki çalışmalar bitmek üzere. Fen işlerimizin kendi ekipleri ile Cumhuriyet Mahallesinde temizlik ve onarım çalışmaları yapılıyor. Bademlik Caddesine girilmiş olması ekstra bir çalışma süreci doğuracak. Bademlik’te yapılan çalışmalarında toparlanması için ayrı bir ihale yapmamız gerekecek. Değerlendirip karara bağlayacağız” dedi.

PROJELER TANITILDI

Yapılan açılış konuşmasının ardından Milas’ta önümüzdeki süreçte yapılması gereken bazı projelerin görselleri meclis üyeleri ile paylaşıldı. Projeler arasında Beçin Kavşağı’nda yer alan belediye ait arsadaki yatırım, Ören sahil düzenlemesi projesi de yer aldı.

YAPI GÜVENLİĞİ ÇALIŞMASI YAPILACAK

Meclis toplantısı daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti. Bazı maddeler imar komisyonuna havale edildi.

Gündem maddeleri arasında “Muğla İli Milas İlçesi sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 12.000 (onikibin) adet yapının 6306 Sayılı Kanun’un uygulama yönetmeliğine göre envanterinin oluşturulması ve yapı güvenliğinin deprem riski açısından değerlendirilmesi için Milas Belediye Başkanlığı ile TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi arasında ortak hizmet projesi protokolü imzalanması için Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a yetki verilmesi hususunun görüşülmesi” de yer aldı.

Maddeyi meclis üyelerinin oylarına sunmadan önce açıklama yapan Başkan Tokat, “ilçemizdeki 12 bin adet yapının envanterinin oluşturulması, testlerinin yapılması için bir süreç başlatıyoruz. Bu protokolün yapılması ve tarafıma yetki verilmesi için meclise getirildi” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi. Gündem maddelerinin ardından imar komisyonu raporları görüşüldü.

EK GÜNDEM

Meclisin ek gündeminde ise Şehit Polis Mehmet İşler ve Eşi Semiha İşler Sağlık Evi Binası ele alındı. Binanın 4 katlı olarak yapıldığını belirten Başkan Tokat, “birinci katta aile hekimliği hizmet verecek. İkinci katta diş sağlığı hizmeti verilecek bir sistem kurulacak. Gerekli yazışmalar yapıldı. Birinci ve ikinci katlar için bedelsiz tahsis talebi var. İkinci kat ile ilgili bir sorun yok. Ama birinci katta aile hekimliği hizmeti verilecek. Yani Sağlık Bakanlığı bizden bedelsiz yer talep ediyor ama kendisi aile hekiminden kira bedeli alacak. Bu konuyu görüştük. Sağlık Müdürlüğü mecliste bir karar alınabileceğini söyledi. Üst katı sağlık hizmeti için bedelsiz verelim. Ama alt katı encümenin belirleyeceği yöntemle doğrudan aile hekimlerine tahsis edelim. Diş sağlığı hizmeti verileceği alan için bedelsiz tahsis edelim. Ama aile sağlığı hizmeti verileceği alanı belediye olarak biz kiraya verelim. Kamu zararına sebep vermemek için bu kararı almamız gerekiyor” dedi. Yapılan oylama ile diş bölümü için talep edilen alan 10 yıllığına bedelsiz tahsis edildi.

ÖZER’LERİN ADI PARKLARA VERİLDİ

Reşit Özer’in Türkiye’nin bağımsızlığının kazanılmasında çok önemli yeri olan Kuva-yi Milliye’nin kurucularından dedeleri Müftü Mehmet Rüştü ile Müftüzade Teğmen Osman Zeki Bey’in isimlerinin yaşatılması için ilçemizde bulunan birer parka isimlerinin verilmesi talebi ile ilgili hazırlanan imar komisyonu raporu görüşüldü. Komisyon tarafından belirlenen iki ayır parka isimlerin verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

BAŞKAN YARDIMCILARININ ÖDENEKLERİ YENİDEN BELİRLENDİ

Milas Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan CHP’li Harun Reşit Çavuşoğlu ile İYİ Partili Ali Kurt’un ödeneklerinin yeniden belirlenmesi için de görüşme yapıldı. % 17 oranında zam yapılmasına karar verildi.

Eylül ayı olağan meclis toplantısı 5 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık