AKBELEN İÇİN KRİTİK GÜN:

​​​​​​​7 Eylül’de Bilirkişi Heyeti Akbelen’e Keşfe Geliyor!

AKBELEN İÇİN KRİTİK GÜN:
 

7 Eylül Salı saat 13.00’te, İkizköylülerin çok uzun süredir beklediği bilirkişi heyeti Akbelen Ormanı’na keşif için gelecek. İkizköylüler “7 Eylül’de Akbelen Ormanı’nda bir aradayız. Akbelen Ormanı’nda Açık Maden İşletme İzni’nin iptali için açtığımız davada bilirkişi keşfi sırasında hep birlikte #AkbelenOrmanınıVermeyeceğiz diyoruz. Destekleriniz çok önemli, lütfen bu çığlığa siz de katılın!” çağrısı yaptılar. “Yaşamı savunmaya dair şenlik ateşimizi bir kez daha Akbelen’de yakacağız, ormanların sermaye değil yaşam alanı olduğunu hep birlikte haykıracağız!” ifadelerini kullandılar. 7 Eylül Dünya Temiz Hava Günü’ne de dikkat çekerek kömürün bir gelecek olmadığını, termik santrallerin halkı zehirlemeye devam ettiğini ve Akbelen Ormanı’nın bu bağlamda ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirdiler.

30 TEMMUZ’DA NE OLMUŞTU?

            Bilirkişi heyeti tarihi ilk olarak 30 Temmuz 2021 olarak belirlenmişti. İkizköylülerin daha geniş bir bilirkişi heyeti talebi doğrultusunda yaptığı itirazla birlikte Orman Genel Müdürlüğü ve davaya taraf olan YK Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. de bazı itirazlarda bulunmuş, bu nedenle 30 Temmuz’da yapılacak bilirkişi keşfi iptal edilmişti. Yeni tarih ise yürütmeyi durdurma kararından çok kısa süre sonra 7 Eylül 2021 olarak belirlendi.

PEKİ AKBELEN ORMANI’NDA SON ZAMANLARDA NELER OLUYOR?

Akbelen Ormanı’nın kömür madeni için yok edilmek istenmesiyle ilgili çok kritik bir süreç ilerlerken 12 Ağustos günü mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Bu kararın ardından İkizköylüler ve Akbelen gönüllülerinin, çadırlı nöbete devam edip etmeyeceği merak konusu olmuştu. Nöbetin devamlılığı konusunda gelen soruların ardından köylüler ve gönüllülerden; hukuksuz ilerleyen termik santrallere hiçbir güvenlerinin kalmadığına, mahkemeden nihai karar çıkana kadar nöbeti sürdüreceklerine dair açıklama gelmişti. Nitekim son yaşananlardan sonra İkizköylülerin endişesi somut bir şekilde medyaya yansıdı. Devam eden iki ayrı davada yürütmenin durdurulması kararı verilmesine rağmen YK Enerji şirketi, bir kısmı arkeolojik kazı alanı olan bölgede kömür çıkarma çalışmasına devam etti. Mahkemenin durdurma kararına rağmen bu kararı yok sayarak çalışmaya devam eden şirketi, İkizköylüler ve Akbelen Çadırlı Nöbeti’nde kalan vatandaşlar gerekli yerlere şikayet ettiler.

ÇOCUK ŞENLİĞİ

Diğer taraftan son bir haftadır Akbelen Ormanı’nda güzel gelişmeler de yaşandı, Akbelen’de Etkinlik haftası düzenleyen vatandaşlar yüzlerde adeta tebessüm bıraktı. Etkinlik haftası 29 Ağustos günü Çocuk Şenliği ile başladı. Çocukların Akbelen Ormanı’yla tanışmalarını ve ormanların da bir yaşam alanı olduğunu çocukların birebir deneyimlemelerini istediklerini belirten İkizköylüler çocuklar için eğitici bir etkinlik akışı düzenlediler. Masal atölyesi, resim ve boyama etkinlikleri, uçurtma şenliği, yaratıcı drama atölyeleri, çeşitli çocuk oyunları ve sürpriz etkinliklerle devam eden şenlikte ormanların tüm canlılar için yaşam kaynağı olduğu mesajlarını içeren etkinliklere yer verildi.

BODRUM KADIN KOLEKTİFİ İLE “KADINLAR BARIŞI VE DİRENİŞİ KONUŞUYOR” SÖYLEŞİSİ

Ardından 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Bodrum Kadın Kolektifi ile İkizköy Kadınları Buluşması düzenlendi. Akbelen Ormanı’nda “Kadınlar Barışı ve Direnişi Konuşuyor” başlıklı söyleşiyle, kadınlar arasında dayanışma ağları örüldü. Akbelen mücadelesinde köylü kadınlarımızın yeri ve önemi, genel mücadelelerde kadınların etkin rolleri ve başarıları, yerel mücadelelerde öne çıkan kadın direnişi ve dayanışması, kadın dayanışmasının mücadeleye katkıları, köylü ve mücadeleci kadınların diğer kadın platformlarından beklentileri ne gibi destekler beklediği, bu tür mücadelelerde birlikte neler yapılabileceği gibi konular üzerinde durularak aynı zamanda köylü kadınların konuşmalarından önemli ve değerli görülen bazı sözler motto olarak büyük kağıtlara yazıldı ve asıldı.

TOLGA ÇANDAR KONSERİ

4 Eylül’de ise Milas’ın, Ege’nin sesi Tolga Çandar Akbelen Ormanı için Muğla yöresine ait türküler başta olmak üzere güçlü sesiyle Akbelen Çadırlı Nöbet alanında konser verdi. İkizköylüler ve yaşam savunucuları tüm kalpleriyle eşlik ettiler. Konser sırasında sık sık Akbelen Ormanı’yla ilgili konuşan Tolga Çandar’ın şu sözü yüreklerde yer edindi: “Bu ağaçlar bizimle yaşıt, bizim arkadaşlarımız. Para için arkadaşlarımıza kıyamazlar. Mücadelenizi sevgiyle selamlıyorum.”

MAKBULE KAYA KONSERİ

Hemen ardından dün, 6 Eylül pazartesi akşamı 17.00’de  Milas’lı Türk Halk Müziği ses sanatçısı Makbule Kaya Akbelen Ormanı’na desteğe gelecek, türkülerini Akbelen Ormanı için söyleyecekti.

7 EYLÜL BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ

Bu haftaki etkinliklerde İkizköylüler, dayanışmayla ve sanatla bu yağma düzenine yeniden dur dediler. Şimdi ise heyecanla yaşam savunucusu dostlarıyla beraber bugün saat 13.00’te yapılacak olan bilirkişi incelemesini bekliyorlar.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık