Akbelen’e direnişe desteğe gidenlere trafik cezası kesildiği iddiası

Milas’a bağlı İkizköy’deki Akbelen ormanlarındaki ağaç katliamına destek vermek ve direnişe katılmak için 6 Ağustos tarihinde ormanlık alan giden yüzlerce kişiye trafik cezası yazıldığı iddia edildi.

Akbelen’e direnişe desteğe gidenlere trafik cezası kesildiği iddiası
  • 16 August 2023, Wednesday 10:06

İstanbul Barosu Avukatı Ömer Kavili, jandarmanın vatandaşa park et diyerek yer gösterdiği yerde kesilen cezaların tuzak olduğunu belirterek Milas Sulh Ceza Hakimliği’ne cezaların iptal edilmesi nedeniyle dava açtığını belirtti. Avukat Kavili, CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın tanık olarak dinlenmesini istedi.

İkizköy’deki Akbelen ormanlarındaki ağaç katliamına destek vermek ve direnişe katılmak için 6 Ağustos tarihinde ormanlık alan giden yüzlerce kişiye trafik cezası yazıldığı iddia edildi. İstanbul Barosu Avukatı Ömer Kavili jandarmanın vatandaşa park et diyerek yer gösterdiği yerde kesilen cezaların tuzak olduğunu belirterek Milas Sulh Ceza Hakimliği’ne cezaların iptal edilmesi nedeniyle dava açtığını ve yüzlerce mağdur olabileceğini belirtti.

AVUKATA DA CEZA YAZILMIŞ

İstanbul Barosu avukatlarından Ömer Kavili SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, 6 Ağustos 2023 tarihinde İkizköy Akbelen ormanlarına direnişe gelen ve araçlarını yol kenarına park eden yüzlerce kişinin aracına jandarma trafik tarafından park edilmemesi gereken yere park etmek suçundan fotoğraflı tespit ile 436 TL. para cezası kesildiğini belirterek “Bu cezanın İstanbul’a döndüğümde bana da yazıldığını görünce şok oldum. Hiç vakit geçirmeden Milas Sulh Ceza Hakimliği’ne cezanın iptali için dav açtım ve konuya tanık olarak CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın tanık olarak dinlenmesini istedim” dedi.

JANDARMA PARK ET DEDİĞİ YERDE CEZA KESTİ İDDİASI

Kaviil açıklamasının devamında ise “O gün Akbelen’de jandarma tarafından park alanına giriş yasaklanmıştır. Yasak olduğu söylenerek park yerine gitmeye engel olunmuştur. 5- Jandarma trafiği sevk ve idare edecek şekilde park yeri göstermemiştir. Yol kenarına park edilmesini üniformalı jandarmalar söylemiştir. Ülkesinin insanlarına tuzak kuran idare memurlarının bu sözlü talimatı üzerine oraya gelen tüm araçlar yol kenarındaki boş yerlere gitmişler ve yine olay yerindeki Jandarmanın yönlendirmesiyle trafiğe engel olmaksızın yol kenarında park etmişlerdir. Bu hususta sayın Milletvekili Mahmut Tanal Tanık olarak dinlenmelidir. Kanunda soyut yazılı olan kuralın somut olaya uymadığı halde yani “zorunlu haller dışında taşıt yolu üzerinde duraklamak” şeklinde bir davranış yoktur ve bunu kanıtlayacak kanıtlar tebligata eklenmemiştir. Aracın yönetmeliğe aykırı şekilde park ettiği iddiasını kanıtlayan görüntü delili veya varsa başkaca belgeler araç sahibine tebliğ edilmemiştir. Bu kurnazlığı yapan idarenin memurları savunma hakkını yok etmiştir.  İdarenin memurları gerçekleşmeyen olaylara sırf kanunda yazılı maddeyi uygulama iddiasıyla insanlara zulüm etmekte ve mobing yapmakta ve insanları haksız para cezası ile yıldırmak için mobing yapmakta ve görevi kötüye kullanma suçu işlemektedir.  Tutanaktaki yerde sabit ve mobil kamera kayıtlarının toplanmasını, tutanağı düzenleyen kişinin ve Milletvekili Mahmut Tanal’ın tanık olarak çağrılmasını ve doğrudan soru yöneltme imkânı tanınması bakımından başvurunun duruşmalı  olarak incelenmesini ve yukarıda izah edilen nedenler ve toplanacak delillere erişim imkanı ve tartışılması sonrasında hukuka aykırı olan trafik idari para cezasının iptali ile yargılama giderleri ile vekalet ücretinin idareye yükletilmesini vekaleten talep ettim” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık