Antik Latmos dağlarındaki maden mücadelesini kazandılar

Aydın’ın doğal ve arkeolojik sit alanları ile ünlü Latmos (Beşparmak) Dağların’daki madencilik şirketin verilen ÇED Olumlu Raporu, Latmos Platformu’nun açtığı dava üzerine iptal edilmesi çevrecilerde ve köylülerde sevinç yarattı. Platformun hukukçusu Mehmet Çilsal yaptığı açıklamada “Bu dava 1. Derece arkeolojik set ve doğal sit alanlarının bir felaketin eşiğinden dönmesine neden oldu. Diğer davalara örnek olacak bir karar” diye konuştu.

Antik Latmos dağlarındaki maden mücadelesini kazandılar

Bodrumlu gazeteci arkadaşımız Yaşar Anter’in haberine göre, Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Yeşilköy ve Çavdar Mahallesi sınırları içerisinde antik kalıntılar ve doğa güzellikleri ile bilinen Latmos (Beşparmak) Dağı’nda Kale Maden Endüstriyel Hammaddeler San. ve Tic. AŞ. tarafından yapılması planlanan “RN:42444 Ruhsat No.lu Saha Feldspat, Kuvars ve Kuvarsit Ocağı Kapasite Artısı Projesi” hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın tesis ettiği “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı’nın iptali için Latmos Platfotmu,  Hukukçu Mehmet Çilsal ve Davacı İhsan Karagöz’ün açtığı davaya bakan Aydın 1.İdare Mahkemesi’nin proje hakkında “ÇED   Olumlu” Kararını iptal etmesi Latmos Platformu  ve yöre halkında sevinç yarattı.

Eski muhtar İhsan Garagöz, alınan kararı büyük bir hukuk zaferi olarak nitelendirirken Latmos Platformu’nun kurucu üyeleri ve yürütme kurulu Dr. Varol Aydın,  Serpil Çilsal, Kazım Erol, Arkeolog Nezih Başgelen, Prof. Dr. Doğan Kantarcı’dan SÖZCÜ’ye konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

BENZER DAVALARIN ÖNÜ AÇILACAK

Hukukçu Çilsal “Bakanlıkça tesis edilen ve 21.06.2023 tarihinde ilan edilen “ÇED Olumlu” Kararı’nın mahkemece yürütülen yargı süreci, 24.04.2024 tarihi itibarıyla yaklaşık 10 ay sonra tamamlanmış olsa da bu dava örnek bir karar bölgede benzer davaların arkası gelecek bu daha başlangıç” dedi.

Platformun sözcüsü Kübra Yarar ve Davacı İhsan Karagöz,  bölgenin tamamının orman, fıstık çamı, zeytinlikten oluştuğunu, Çatındere Güney Poligonu bitişiğinde “Çatındere 1. Derecede Arkeolojik Sit Alanı” bulunduğunu belirterek kazandığımız bu davayla doğa ve tarih felaketinin eşiğinden döndük. Halkın, duyarlı yurttaşların katılımıyla gittikçe büyümekteyiz ve Latmos’un başına bela olan vahşi madenciliği bitirmekte kararlıyız. Bundan böyle mera vasıflı alanlarda  tahsis amacı değişikliği yapmadan, tarım arazilerinde “tarım dışı amaçla kullanım izni” ve “kamu yararı kararı” almadan, ormanlar için kesin izin edinmeden uyduruk bürokrat görüşlerine dayanarak madencilik yapacakların ensesinde olacağız. Bölge halkının geçim kaynağı olan zeytinlikler ve  fıstık çamlarını kesen, kestirenlerden hesap soracağız.” Denildi.  

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık