Arıcılara haftada iki gün kovan izni

Dünya çam balı üretiminde lider olan Muğla’da meslek kuruluşlarından gelen talep doğrultusunda, tüm arıcıların, haftada iki gün kovanlarıyla ilgilenebilmelerine olanak sağlandı. AKP Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir’in verdiği bilgiye göre, İçişleri Bakanlığıyla yaptığı görüşmeler sonucu, arıcıları rahatlatan karar Türkiye genelindeki İl Pandemi Kurullarına aktarıldı.

Arıcılara haftada iki gün kovan izni

Koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları bulunanların konutlarından ayrılmalarına getirilen kısıt üzerine, Muğla genelinde kırsal bölgelerde kovanları bulunan arıcıların durumunda belirsizlik oluşmuştu.
Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Merkez Başkanı Ziya Şahin ve diğer meslek örgütlerinin talebi üzerine, AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, İçişleri Bakanlığıyla görüşerek sorunun hem toplumu tehlikeye düşürmeyecek hem de üretimi aksatmayacak biçimde çözülmesini istedi. İçişleri Bakanlığı, yoğun olarak Muğla’da gerçekleştirilen ve yaklaşık 6 bin ailenin geçimine katkı sağlayan arıcılık faaliyetlerinin, arıcının Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı bulunması ve haftada iki gün, ilçe kaymakamının onayının bulunması, gerekli önlemlerin alınması kaydıyla 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan arıcıların da kovanlarıyla ilgilenebilmelerine imkan tanıdı. İçişleri Bakanlığının kararı, Muğla Valiliği ve arıcılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı diğer illerin Pandemi Kurullarına aktarıldı.
Buna göre, arıcılar, İlçe Tarım Müdürlüklerinin uygun görüşüyle, kaymakamlardan izin alarak haftada iki gün kovanlarıyla ilgilenebilecek. Karar, arı yetiştiricilerinde memnuniyetle karşılandı.
Demir, vatandaşlara salgının önüne geçilmesi için de evde kalınması uyarısını yineledi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık