“ARTAN KONUT KİRALARINA KARŞI BAŞTA TURİZM BÖLGELERİ OLMAK ÜZERE ÇALIŞANLARA YETERLİ KİRA YARDIMI YAPILMALIDIR"

​​​​​​​Eğitim İş Muğla Şubesi, ülke çapında korkunç bir artış gösteren konut kiralarının, turizm bölgelerinde çok daha yükseklere çıkması karşısında eğitim emekçileri gibi kamu çalışanlarının kira sorunlarıyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaparak, kira yardımı yapılmasını talep etti.

“ARTAN KONUT KİRALARINA KARŞI BAŞTA TURİZM BÖLGELERİ OLMAK ÜZERE  ÇALIŞANLARA YETERLİ KİRA YARDIMI YAPILMALIDIR
  • 25 Mayıs 2022, Çarşamba 10:25
 

Konuyla ilgili açıklama şöyle:

“ Sizlerin aracılığıyla bir konuda değerli halkımızı bilgilendirmek ve  bir soruna dikkati çekmek istiyoruz.

Zaten geçim sıkıntısı çeken kamu çalışanları, son yıllardaki hayat pahalılığı ile yoksulluğa ve açlığa mahkum edilmiş durumdadır. Ocak ayında kamu emekçilerinin maaşlarında  yapılan artış daha birinci ayın sonunda erimiş gitmiştir ve bu artış temmuz ayına kadar sabit kalacaktır. Oysa akaryakıt, temel ihtiyaç maddeleri, ev kiraları kısacası iğneden ipliğe her şeye, her gün yeni zamlar gelmektedir. TUİK’in bile enflasyon açıklaması %70’leri bulurken kamu emekçilerinin sabit gelirle bu zamlara dayanması mümkün değildir.

En yüksek artışlardan biri de konut fiyatları ve kiralarında olmuştur. Son bir yılda konut kiraları 3 ile 5 kat artış göstermiştir. Özellikle turizm bölgelerinde bu artış inanılmaz  şekilde yükselmiştir. İlimiz ve özellikle turistik ilçeleri bunun en canlı ve acımasız örneğidir. Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye Ortaca, Dalaman, Menteşe... Kısacası bütün Muğla’da kiralar 6-7 kat artmıştır.

 Bir hesap yapalım: Bir öğretmen 7-8 bin lira maaş almaktadır. Bugün yukarıda saydığım ilçelerde 10 bin liraya varan kira bedellerinden söz edilmektedir. Bir kamu emekçisinin bu kiraları ödemesi mümkün değildir. Bu söylediğim sadece öğretmenler için. Memuru, hizmetlisi daha birçok çalışan daha da zor durumdadır.

Bugün birçok kamu çalışanı özellikle eğitim çalışanları başka illere tayin istemeyi düşünmektedir. Böyle giderse  Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye, Ortaca, Köyceğiz. Dalaman  gibi ilçelere de çalışacak öğretmen ve memur, hizmetli  kalmayacaktır.

Bu nedenle özellikle turistik ilçelerde kirada oturmak zorunda olan kamu çalışanlarına  kira yardımı düzenlenmesi yapılmalıdır. Bizler milletin işini devlet adına yapan kişileriz. Bu bölgelerde milletin işinin yürümesi ,halkımızın mağdur olmaması  için öncelikle buralarda çalışan kamu emekçilerinin yüksek kira mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir.

Bizi yönetenlere sesleniyoruz!

Yarın bu bölgelerde öğretmeni olmayan sınıflar; hizmetlisi, memuru olmayan okullar; hemşiresi, doktoru olmayan hastaneler görmek istemiyorsanız  şimdiden gereken önlemi alın.  Yoksa bu kira bedelleriyle buralarda kalmamız mümkün değil.

GEÇİNEMİYORUZ!

              TÜKENİYORUZ!      “

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık