Asırlık çınar CHP, kuruluş yıldönümünü kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümü, Milas’ta Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından parti binasında pasta kesilerek kutlandı. 

Asırlık çınar CHP, kuruluş yıldönümünü kutladı
  • 09 September 2023, Saturday 13:15

Bir asrı geride bırakmanın ve kuruluş yıldönümü coşkusu kutlamaları tüm Türkiye’de olduğu gibi Milas’ta da yapıldı.  

Bugün sabah CHP İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya başkanlığında Atapark’ta toplanan CHP’liler, Atatürk Anıtı’na çelenk koydular. CHP eski milletvekilleri Fevzi Topuz, Suat Özcan, Tolga Çandar, Fahrettin Üstün, CHP Kadın ve Gençlik Kolları Başkanı, hep birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak, partilerinin kuruluşunun 100. Yıldönümünü kutladılar.

İlçe Başkanı Çetinkaya, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

 “Bugün Cumhuriyetimizi kuran, cumhuriyetimiz kadar köklü, Önderimiz Gazi

Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır.

Büyük Atatürk; cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık’ında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” diyerek; kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur. Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir. Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile yok sayıldığı, her türlü mücadelenin adıdır. Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir. Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, Anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur. Cumhuriyet Halk Partisi, Saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir. Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir. Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir.

Halkın; dinî ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dinî inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir. Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. 100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından Atapark’taki tören sona ererken, kutlama programının ikinci bölü için parti binasına geçildi.

Parti binası önündeki program da yine saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İlçe Başkanı Av. Tüze Çetinkaya burada da kısa bir konuşma yaparak, yaklaşan yerel seçimlere işaret etti. Çetinkaya; “CHP Milas İlçe Örgütü’nün kıymetli üyeleri olarak azimle ve kararlılıkla çalışıyoruz. Partimizin 100. Yıl dönümü bilinciyle de bu çalışmamıza daha hızlı ve daha azimle devam ediyoruz. Sizleri bugün burada gördüğümde gurur duymakta ne kadar haklı olduğumu görüyorum. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlere de bu ekiple ve inanmış kadro ile gidip, büyük bir farkla kazanacağımız günler de yakın. Mücadelemize hiç durmadan kararlılıkla devam edeceğiz. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi” dedi.

Çetinkaya’dan sonra söz alan eski ilçe başkanlarından Özçelik Aral da bir konuşma yaparak, Milas CHP’nin geçmişi ve çalışanları ile ilgili anıları ile CHP’nin kuruluşunu partilileri ile paylaştı.

Özçelik Aral konuşmasının ardından, Milas Kuvay-i Milliye Reisi ve aynı zamanda Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Milas'taki ilk reisi olan Feyzullah Ağa’nın fotoğrafını CHP Milas İlçe Bina’sına asılması için İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya’ya taktim etti.

Yapılan konuşmaların ardından program, partililer tarafından 100’ncü yıl pastası kesilmesi ile sona erdi.

FEYZULLAH AĞA (ACAR) KİMDİR? (1880-1940)

Hisarbaşı Mahallesi'nden Milas'ın büyük toprak sahiplerinden Hacı Ali Ağa'nın küçük oğludur. Aynı zamanda Anadolu ve Rumeli Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti Milas Şubesi reisidir. Kurtuluştan sonra Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Milas'taki ilk reisi olmuştur.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık