Başkan Gürün: Cumhuriyeti Demokrasiyle, Bilimle, Kalkınmayla Taçlandırmamız Gerekiyor

​​​​​​​Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4’ncüsü düzenlenen İdil Biret Müzik Festivalinin ilk gününde vatandaşların yoğun ilgisi oldu. Festivalin açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “ Cumhuriyetimizin 100. Yılı çok önemli. Atatürk’ün mirasına sahip çıkmalıyız. Böylelikle Cumhuriyeti demokrasiyle, bilimle, kalkınmayla taçlandırmamız gerekiyor” dedi.

Başkan Gürün: Cumhuriyeti Demokrasiyle, Bilimle, Kalkınmayla Taçlandırmamız Gerekiyor
  • 08 July 2023, Saturday 13:44

Muğla Büyükşehir Belediyesi 4.İdil Biret Müzik Festivali 7 Temmuz’da başladı. Prof. Dr.Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'nda başlayan ve 10 Temmuz  günü sona erecek olan festival bu yıl Cumhuriyet’in 100.yılı başlığında gerçekleştirildi. Festivalde kariyerlerini yurt dışında devam eden dört genç müzisyen sahne aldı.

İdil Biret adını taşıyan ilk müzik festivali olan ve her yıl büyük ilgi gören festivalde bu yıl kariyerini Almanya'da sürdüren piyanist Nihan Ulutan ve kariyerini Amerika'da sürdüren opera sanatçısı Cumhur Görgün, kariyerine Fransa'da devam eden piyanist Güray Başol ile kariyerine İngiltere'de devam eden piyanist Leyla Cemiloğlu solistliğinde gerçekleşiyor.  Festival Münif Akalın şefliğinde Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası eşliğinde Prof. Dr.Şadan Gökovalı Açık Hava Tiyatrosu'nda başladı.

4. Muğla İdil Biret Müzik Festivali açılış konseri kariyerini Almanya'da sürdüren piyanist Nihan Ulutan ve kariyerini Amerika'da sürdüren opera sanatçısı Cumhur Görgün solistliğinde gerçekleşti. Açılış konserinde Cumhuriyetimizin 100. yılı sebebiyle 10. yıl marşı, Mozart’ın 20. Piyano konçertosu ile Mozart, Rossini, Bizet ve Saygun'un konser aryalarından seçmeler seslendirildi.

Başkan Gürün: İdil Biret Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetinin yetiştirdiği çok değerli bir sanatçıdır

4.İdil Biret Müzik Festivali’nin açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “ Festivalimizin ilkini Stratonikeia Antik Kentinde düzenledik. İlk festivalimize 5 binin üzerinde dinleyici katıldı. Sanatçımız İdil Hanımın daha önce birlikte çalıştığı genç arkadaşları bir arada sizlerle buluşturuyoruz. 100. Yıl Festivali çok önemli. Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata vermiş olduğu önem hepimiz tarafından biliniyor. Kurtuluş Savaşı tam bitmemesine rağmen Ankara’da operanın açılmasını talimatını veren kişi.  Savaşın ortasında bile sanata önem vermesi ve vatandaşlarla sanatı buluşturmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. 100’ncü yılımız çok önemli. Ancak biz Cumhuriyetimizi sanatla, kültürle ve bilimle buluşturmadığımız taktir de maalesef onun mirasını tam olarak temsil edememiş, ona layık olmamış olacağız. Onun için biz sanata, kültüre, bileme önem vermemiz ve gençlerimizi, çocuklarımızı bu şekilde yetiştirmemiz lazım. Eğer bunu yapabilirsek ona layık olacağız, devrimlerini gerçekleştireceğiz. Böylelikle Cumhuriyeti demokrasiyle, bilimle, kalkınmayla taçlandırmamız gerekiyor. İdil Biret’te Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetinin yetiştirdiği çok değerli ve bütün kıtalarda bizi temsil eden uluslararası bir sanatçıdır” dedi.

Festivalin Kapanışı 10 Temmuz’da

Festivalin kapanış konseri kariyerine Fransa'da devam eden piyanist Güray Başol ile kariyerine İngiltere'de devam eden piyanist Leyla Cemiloğlu solistliğinde gerçekleşecek.  10 Temmuz Pazartesi saat 21.00’da olacak konserde, Bach’ın Air ve Fa Minor piyano konçertosu, Erkin’in Sinfonietta eseri ve Beethoven’in 3. Piyano konçertosu seslendirilecek.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık