Başkan Tokat’tan duygu dolu veda toplantısı

​​​​​​​Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, görevi devretmesine sayılı gün kala vatandaşlarla bir araya gelerek ‘15 Yılın Öyküsü’nü anlattı. Hayata geçirdiği projeleri tek tek açıklayan Tokat’ın sunumunda duygusal anlar yaşandı.

Başkan Tokat’tan duygu dolu veda toplantısı

31 Mart 2024 seçimlerinde koltuğunu başkasına devredecek olan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 15 yıl boyunca gerçekleştirdiği projeleri ve yatırımları düzenlediği toplantıda Milas halkıyla paylaştı. “Milas İçin Aşkla geçen 15 Yılın Öyküsü’ adını verdiği veda etkinliğinde coşkulu bir kalabalıkla karşılaşan Tokat, hayata geçirdiği projeleri tek tek anlattı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan veya temeli atılan projeleri de dile getiren Tokat, projelerin yapılmasında emeği geçen tüm kamu kurumları ve kuruluşlarına da teşekkür etti.

Konuşmasının temelinde altyapı projelerini öne çıkaran, salondakilere görev sürecindeki anılarını heyecan ve duygularla aktaran Tokat’ın konuşması sık sık alkışlarla desteklendi.

Milas’ın altyapı sorununa neşter

Milas’ta kronik hale gelen kanalizasyon ve yağmur suyu tahliye sorununu çözmek için göreve geldiği ilk haftalarda girişimlerde bulunduğunu söyleyen Tokat, İller Bankası aracılığıyla tarihin en büyük Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi’nin Milas’ta gerçekleştirildiğini, toplamda 272 kilometrelik boru hattının 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandığını söyledi.

 

Akgedik Barajı’ndan Su Temini Projesi

2009 seçimleri öncesi yaptığı bir konuşmada “Milas’ın su sorununu çözmek için en önemli konu Akgedik Barajı’ndan su getirilmesi. Akgedik’ten su temini yaparak sadece bugünü değil, çocuklarımızı ve torunlarımızı kurtaracağız.” diyerek bir söz veren Tokat’ın seçilmesinin ardından başlatılan çalışmalar kapsamında Milas’ın 2045’e kadar olan içme suyu sorununun çözüldüğünü söyledi.

 

 

Labranda’ya teknolojik yatırımlar

Tokat, 50 yıldır Milas Belediyesi tarafından üretilen Labranda Su’ya son olarak 20 milyon TL’lik yatırımla Türkiye’nin en modern su tesislerinden birini oluşturduklarını ifade etti.

Modern bir Milas yaratıldı

İmar Planı ve Koruma Amaçlı İmar Planları ile yaşam kalitesi yüksek bir kent yaratıldığını belirten Tokat,

Park sayısı 8 katına çıkarıldı

Tokat, göreve geldiği 2009’dan bu yana eleştirilere rağmen Milas’ta çok sayıda park yaptıklarını dile getirdi. 65 yeni park, 40 park revizyonu ve 160 oyun grubu kurulumu yapıldığını söyleyen Tokat, Milas Şehir Parkı ve Menteş Yürüyüş Yolu ile Milas’a çağdaş yeşil alanlar oluşturulduğunu söyledi.

Yangınlar, depremler, pandemiler…

2021 Çökertme Yangını başta olmak üzere Milas’ta meydana gelen tüm yangınlarda sahada olduğunu söyleyen Tokat, 2021 yılının Ağustos ayında meydana gelen büyük yangın felaketinde zarar gören mahallelerimizdeki vatandaşlara 63 bin 600 kg buğday tohumu, 3 bin 976 kg halı ipi, 2 bin adet zeytin fidanı, 80 bin 300 kg hayvan yemi ve 2 bin balya saman desteğinde bulunulduğu ifade etti. 2010 Elazığ Depremi, 2011 Van Depremi ve 2023 Kahramanmaraş Depremleri başta olmak üzere her doğal afette görev başında olduklarını ifade eden Tokat, 6 Şubat Depremi’nin ikinci gününde Milas Belediyesi ekipleriyle birlikte arama kurtarma çalışmaları yürüttüklerini ifade etti.

 

Deprem Master Planı ve Yapı Analizi

Deprem Master Planı ile bir ‘ilk’i gerçekleştirdiklerini belirten Tokat, Deprem Master Planı ile deprem senaryosu ve riskin azaltılması için çalışmalar geliştirildiğini, bu planı olabilecek en kısa sürede hayata geçirmeyi planlayan ilk ilçenin Milas olduğunu söyledi. Ayrıca, bir felakete karşı İnşaat Mühendisleri Odası ile Milas’taki 15 bin 789 yapıyı analiz ettiklerini dile getirdi.

 

Doğalgaz

Doğalgaz sürecinde sorumluluğu olmamasına rağmen her zaman Milas halkını bilgilendirdiğini söyleyen Tokat, “Doğalgaz sürecinde bozulan yolların onarımını yapıyor, herhangi bir ücret almıyoruz. Doğalgaz firmasınca tahsil edilmesi gereken yol onarım ücretlerini belediyemizce karşılıyoruz.” dedi.

 

Üstyapı

Muğla’da Roadmix asfalt üreten tek belediye olan Milas Belediyesi’nin Milas’ın her noktasını şantiyeye çevirdiğini söyleyen Tokat, Milas’ta hizmet bolluğu olduğunu, kentin kangren halini alan başta Menteşe, Ulusal Egemenlik, Cumhuriyet, Kadıağa Caddeleri olmak üzere tüm Milas’a çağdaş bir görünüm kazandırıldığını Milas’a 38 pazaryeri ve çok amaçlı sosyal alan kazandırıldığını, Cumhuriyet Camii, Cemevi, Sağlıkevi, Sevgi Evi, Kaymakkavağı Mesire Alanı gibi çok sayıda tesis kazandırıldığını, Güllük, Boğaziçi, Kıyıkışlacık’ta modern bir sahil şeridi oluşturulduğu dile getirdi.

Tokat’ın konuşması yaklaşık 2 saat sürerken, yeşil alan projeleri, OSB’ye verilen katkı, Milas’ta ortak akıl ve istişare kültürü, Tohum Merkezi ve tarımsal desteklemeler, restorasyon projeleri, zeytinciliğin geliştirilmesine yönelik gösterilen çabalar, kentin tanıtımı, spora verilen katkı ve projeler, doğalgazın getirilmesi, kültürel çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tokat, daha detaylı sunumun önümüzdeki günlerde dijital ortamlarda görüntülenebileceğini söyledi.

Toplantı, Başkan Tokat’ın duygusal konuşmasının ardından sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık