“Ben Olsaydım” temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı yapıldı

​​​​​​​ Uyuşturucu, alkol, tütün, davranışsal bağımlılık konularına yönelik genel durum ve değerlendirmelerin “Ben Olsaydım” teması altında ele alındığı ve ilçemizde bağımlılık ile mücadeleyi güçlendirmek amacıyla düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı başladı.

“Ben Olsaydım” temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı yapıldı
  • 07 Nisan 2022, Perşembe 14:34
 

İki gün süren Çalıştay, 6 Nisan 2022 Çarşamba günü Sakarya Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen Çalıştay saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Çalıştaya Milas Kaymakamı M.Ünver Böke, kurum amir/müdürleri ve akademisyenler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ”Bağımlılık ülkemizin geleceğini karanlıkta bırakacak kadar derin bir Halk Sağlığı sorunudur. Devletimizin tüm kurumları, STK’lar ve gönüllü vatandaşlarımızla birlikte mücadelemizi azimle sürdüreceğiz. Özellikle son yıllarda  sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan bağımlılık ve bağımlılıkla mücadele noktasında bazı tespitlerde bulunduk. Sadece madde bağımlılığı değil kumar ve teknoloji bağımlılığı gibi hayatımıza giren telefon ve tabletler üzerinden hem çocuklarımızı hem  biz yetişkinlerin zamanlarını çalmakla  kalmayıp sağlıklarını riske atan bağımlılık. Dolayısıyla tüm dünyanın uğraştığı bu problem sadece kolluk kuvvetlerimizin, eğitimcilerimizin, sağlıkçılarımızın çözeceği bir mesele olmadığını görüyoruz.

Bu noktada tüm paydaşlarımızın aynı duyarlılıkla çaba göstermesi gerektiğini düşünüyorum.

2022 yılında bağımlılıkla mücadele yüksek kurulunda aldığı kararla “Bende Varım” temalı çalışmanın hem Milas’ımız  hem bölgemiz  için güzel işlere vesile olmasını ve burdan çıkacak sonuçların gençlerimiz ve tüm toplumun  bağımlılıkla  mücadelesinin güzel işlere imza atılmasına vesile olacağı güzel bir sinerji yaşatacağını  ve bu çalışmanın bizlere ışık tutacağına inanıyorum. İlçemizde yapılan bu Çalıştay’da önerilen çözümler raporlanarak Bağımlılıkla Mücadele Şurası’nda sunulacaktır. Bu iki günlük Çalıştay sonucunda ortaya çıkacak çözümlerin ilçemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum tüm katılımcılara ve organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.


Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’nin konuşmasından sonra Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Kaan  Kilimci tarafından Bağımlılıkla Mücadele konusunda bilgilendirme yapıldı.

Daha sonra ise Çalıştayın genel işleyişi hakkında  bilgi sunumunu Sosyal  Çalışmacı Mehtap Ünlü Özalp yaptı.


İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Çalıştayın süreci ve işleyişine ilişkin yapılan sunumun ardından daha sonra Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden teşkil edilen “Davranışsal Bağımlılıklar ile Mücadele Masası”, “Tütün İlçe Mücadele Masası”, “Alkol ile Mücadele Masası”, “Uyuşturucu ile Mücadele Masası”, “Bağımlılıkla Mücadele Gençlik Grubu” ve “Bağımlılıkla Mücadele Kadın Grubu” masaları oluşturuldu. Her bir bağımlılık türüne yönelik oluşturulan çalışma grubu masalarında toplumumuzu ve insanlığı olumsuz etkileyen bağımlılıkla mücadelenin daha etkin yürütülmesi için konuya ilişkin sorunlar tespit edilerek, tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilecek.

 Çalıştay ile birlikte bağımlılıkla mücadele kapsamında sorunların tespitinin yapılması, önleyici tedbirler kapsamında kurum ve kuruluşların alanlarına yönelik tamamlayıcı faaliyetlerin belirlenmesi, riskli bölgelerin belirlenerek bu bölgelere yönelik yürütülmesi gereken önleyici çalışmaların belirlenmesi, katılımcıların tecrübe ve bilgi birikimleri çerçevesinde tespit edilen sorunlara yönelik olarak Ben Olsaydım yaklaşımı ile çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

6-7 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Çalıştayın sonunda alınacak kararlar, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan bölge değerlendirme toplantılarında ele alınacak ve ulusal düzeyde yapılacak Bağımlılıkla Mücadele Şurası’nda değerlendirilecek.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık