Biçerdöverler Denetleniyor…

Tahıl üretiminde hasat zamanı oluşabilecek kayıpların önüne geçmek için Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, il genelinde 15 araç ve 42 kontrolör ile biçerdöver kontrollerini sürdürüyor. İl Müdürlüğü ekipleri, dane ve sap kayıplarının azaltılması ve anız yangınlarına karşı yoğun bir şekilde çalışmalara devam ediyor.

Biçerdöverler Denetleniyor…
 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak tahıllarda biçerdöverlerle yapılan hasatta kayıp yaşanmasının ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini ve bunun için yapılan kontrollerin yanı sıra üreticilerin dikkat etmesi gereken noktalara dikkati çekti. Saylak, açıklamasına şöyle devam etti:

“Üreticilerimizin, makineli hasada uygun tohum kullanmaları ve bakım işlemlerin bilinçli yapılması gerekir. Yabancı otların hasat makinesini çalışmasını engellememesi için gerekli tedbirleri almaları önemli. Arazi tesviyesi yaptırmaları ve tarlada taş, ağaç artıklarını temizlemesi hasat sırasında çalışmanın verimliliği için önemli. Ayrıca bu konuda hasat öncesinde ve hasat sırasında İl veya İlçe Müdürlüklerimizce yapılan çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarından yararlanmaya davet ediyorum. Biçim esnasında ürünün başında olmalarını ve dane kayıplarını sık sık kontrol etmelerini, gerekirse operatörü uyarmaları, uymayan operatörleri en yakın İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine bildirmelerini istiyoruz. Taşıma ve depolama kayıplarını azaltma yönünde gerekli hazırlıklar yapmaları; hasat olgunluğuna gelmeyen ürünlerini ve çiğli ürünlerini hasat ettirmemeleri, yangın çıkma ihtimaline karşı orman alanlarına yakın tarlalarda biçim yaparken, hasat sırasında pulluk bağlı bir traktörü tarlada hazır bulundurmaları alınacak tedbirler arasında. Biçerdöver sahipleri ile hukuki geçerliliği olan sözleşme imzalamaları oluşabilecek sorunlara karşı alınacak önemli tedbirler arasında.” dedi.

 

Kurallara uyulması halinde Muğla’ da 3.000 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek, hasat esnasında kaybetmeyeceğiz.

 

Açıklamasına İl Müdürü Saylak şunları ekledi: “Kurallara uyulması halinde Muğla’ da 3.000 bin ton tahıl toprağa dökülmeyecek, hasat esnasında kaybetmeyeceğiz. 2022 yılı hasat sezonunda biçerdöverlerle hububat hasadında; Ayrıca Biçerdöver Operatör Belgesi bulunmayan biçerdöver sürücüsü çalıştıran biçerdöver sahipleri ve belgesiz biçerdöver kullananlara, Valiliklerce/İl Tarım Müdürlüklerince tespit edilen kayıp oranından fazladan kayıplara sebep olan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine, hasat olgunluğuna gelmemiş ve çiğilli ürünleri hasat eden biçerdöver sahipleri ve operatörlerine, yangın söndürücüsü olmadan biçerdöver çalıştıran biçerdöver sahiplerine, teknik özellikleri yetersiz, tamir, bakım ve ayarlarının tekniğine uygun olarak yapılmamış biçerdöverlerle hasat yapan biçerdöver sahiplerine, biçim yaptığı arazide biçilmemiş tarla bırakarak o bölgeyi terk eden biçerdöver sahiplerine ve operatörlerine, kanuni yaptırımlarımız olacaktır. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’ nun 32.inci ve 40.ıncı maddesine göre “idari yaptırım karar tutanağı” hazırlanarak yine cezai işlem yapılacaktır.” dedi.   

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık