BODRUM’DA BİNBİR ÇEŞİT PEYNİR ŞÖLENİ

​​​​​​​Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Peynir Festivali’nin dördüncüsü, 7-10 Nisan 2022 tarihleri arasında Oasis AVM’de gerçekleştirilecek.

BODRUM’DA BİNBİR ÇEŞİT PEYNİR ŞÖLENİ

İlki 2015’te düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum’da, Anadolu’nun farklı yörelerinde üretilen lezzetli ve yöresel peynir çeşitleri beğeniye sunulacak. Endüstriyel firmaların rekabet koşullarında ayakta kalmaya çalışan peynir zanaatkarlarını ve ürettikleri doğal peynirleri doğrudan tüketiciyle buluşturmak ve doğal peynirlerin pazardaki yerini güçlendirmek hedefiyle başlatılan organizasyona Bodrum ve Muğla’nın yanı sıra Türkiye’nin her bölgesinden peynir üreticileri katılım sağlayacak. Ayrıca Kıbrıs’tan ve İtalya’dan peynir ustaları da festivalin konuğu olacak. Festival, üretici ve tüketicilerle birlikte gastronomi alanında uzmanlaşmış profesyonelleri, akademisyenleri ve aşçıları da bir araya getirecek.

Yeryüzünde yaşayan herkesin iyi, temiz ve adil gıdaya kolaylıkla ulaşması için kurulan ve Türkiye dahil 160 ülkede milyonlarca destekçisi olan Slow Food organizasyonunun Bodrum Birliği olan Yaveş Gari gönüllüleri tarafından düzenlenen festivalde atölyeler, gezi ve tadım etkinlikleri olacak. Yöresel ürün tezgahlarının kurulacağı festival alanında, söyleşi, seminer ve eğitimler düzenlenirken, kitap imza günleri de gerçekleştirilecek.

DOLU DOLU BİR FESTİVAL PROGRAMI

IV. Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum, 7 Nisan Perşembe günü saat 11:00’de Oasis AVM’de düzenlenecek Temel Devran defilesi ve folklor gösterisi ile açılış yapacak. İlk gün etkinlikleri, Oasis’teki peynir tezgahlarında tadım ve satışı 11:00’den 18:00’ye kadar devam edecek. Sazköy’deki Emine Koca’nın bahçesinde Geleneksel Bodrum Düğün Yemekleri tadımı saat 12:30’da Bahçeyakası Köyü’nde bulunan Sinan Bey Çiftliği’ndeki peynir yapım atölyesi de saat 14:00’te başlayacak.

Geleneksel peynirler ile Bodrum ve Milas yöresel ürünlerinin tadım ve satışının gerçekleştirileceği tezgahlar dört gün boyunca 10:00-18:00 saatleri arasında açık kalacak. Festival süresince, 12:00-13:30 saatleri arasında, Konacık’taki Kısmet Esnaf Lokantası’nda yerel peynirli menüler tadılabilecek.

8 Nisan Cuma günü saat 11:00’de üç yazarın kitap imza günü olacak. Saat 12:30-14:30 arası Bodrium Otel & Spa’da Kıbrıslı kadın peynirciler ile Hellim yapımı eğitimi verilecek. 13:30-19:30 saatleri arasında ‘’Keçileri Kaçırmayalım’’ Zoom etkinliğinde uzmanlar süt hayvanları yetiştiriciliği ve coğrafi işaretler üzerine söyleşecekler.

Festivalin ikinci günü akşamında ise Kumbahçe Giritli Mahallesi’nde, Girit göçmeni bir ailenin ev mutfağından lezzetler ikram edilecek. Saat 18:00’de başlayacak etkinlik halk dansları ile renklenecek.

9 Nisan Cumartesi günü etkinlikleri kapsamında üç yazarın 11:00’de kitap imza günü olacak. İtalya’dan gelen peynir ustasından mozzarella yapımını öğrenmek isteyenler, saat 12.30’dan itibaren Bodrium Otel & Spa’da buluşacak. Aynı gün saat 13.00’te ise Oasis AVM Bodrum Çocukça İşler ’de (7-14 yaş arası için) ücretsiz peynir yapımı atölyesi olacak. Festivalin üçüncü günü etkinlikleri, saat 18:00’den itibaren Çömlekçi Köyü’ndeki Karnas Bağları’nda devam edecek. Katılımcılar Artun Ünsal ile keyifli bir söyleşinin ardından, yerel peynir tadımı ve akşam yemeğinde bir araya gelecek.

IV. Uluslararası Peynir Festivali Slow Cheese Bodrum, 10 Nisan Pazar günü yangından zarar gören Mazı Köyü ziyareti ile devam edecek. Köyün yöresel mutfak lezzetlerinin deneyimleneceği gezi, Ayşe Abla’nın Kuzey Gözleme evinde yemek ile renklenecek.

Festival, Bodrum Belediyesi Hakan Aykan Kültür Merkezi –Trafo’daki davetlilere özel canlı müzik dinletisi ile sona erecek.

II.MUTFAK GEREÇLERİ SERGİSİ OASİS AVM’DE

IV. Uluslararası Peynir Festivali kapsamında gerçekleştirilecek bir diğer etkinlik de "Bodrum Mutfak Gereçleri Sergisi" olacak. Bu yıl ikincisi düzenlenecek serginin açılış kokteyli 1 Nisan 2022 Cuma günü Oasis AVM yönetim alanı fuayesinde gerçekleştirilecek. Saat 17:00'deki kokteyl, Bodrum Düğünlerinin vazgeçilmez aşçısı Zeliha Dıngıl’ın söyleşisi ile açılacak, 8 Nisan 2022 saat 14:30’da Berna Sevinç’in sunumu ile Bodrum ve Milas kilimlerine dokumanın yolculuğu anlatılacak.

II. Bodrum Mutfak Gereçleri Sergisi, 2-10 Nisan tarihleri arasında gezilebilecek. 

Editör: Tülay SÜKÜN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık