Bodrum’da Gazeteci Fatih Bozoğlu’na saldırı kınandı..

MGC Başkanı Süleyman Akbulut: “Basına şiddete karşı yasa çıkarılmalı”

Bodrum’da Gazeteci Fatih Bozoğlu’na saldırı kınandı..
  • 15 August 2022, Monday 10:41

Cumartesi günü Bodrum Umurça Mahallesi Mümtaz Ataman Caddesi üzerinde Aydem tarafından yürütülen elektrik hatlarını yer altına alma çalışmaları ile ilgili haber çalışması yapan Gazeteci Fatih Bozoğlu, bölgedeki görevlilerin sözlü ve fiziki saldırısına uğradı. Saldırı sırasında kamerası da kırılan Fatih Bozoğlu’na yapılan saldırı, tüm Muğla’da tepkilere neden oldu.

Olay sonrası Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan’ın da aralarında bulunduğu gazeteciler, olay yerine gelerek saldırıyı kınadılar ve Fatih Bozoğlu’nun yanında olduklarını belirttiler.

Konuyla ilgili bir açıklama da Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut’dan geldi ve  “Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için düzenlenen yasaların haber alma ve verme özgürlüğünün kilit taşları gazetecilik mesleğini icra eden meslektaşlarımız için de çıkarılması artık kaçınılmazdır” dedi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, Bodrum’da görev yapan ve aynı zamanda Muğla Gazeteciler Cemiyeti üyesi Gazeteci Fatih Bozoğlu’na yapılan çirkin saldırı üzerine bir açıklamada bulundu.

Görevi başındaki bir gazetecinin olmazsa olmazı makinelerinin dahi parçalanmasına kadar uzanan olaylar zincirinin son halkasının Bodrum’da yaşandığına dikkat çeken Başkan Akbulut, “Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için düzenlenen yasaların haber alma ve verme özgürlüğünün kilit taşları gazetecilik mesleğini icra eden meslektaşlarımız için de çıkarılmasının artık kaçınılmaz bir hale gelmesi ve aciliyet teşkil etmesi yüzünden Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak tam teşekküllü ve kapsamlı bir yasa tasarısının acilen çıkarılması için bugünden itibaren başlamak üzere harekete geçme kararı almış bulunmaktayız” dedi.

Açıklamasında, habercilere yapılan saldırı ve uygulanan baskıların tüm kamuoyuna ve vatandaşlara yapılmış olduğuna vurgu yapan Başkan Süleyman Akbulut, “Kurallar ve kanunlar çerçevesinde haber alma ve yayma özgürlüğü için zor şartlarda görev yapan yazılı ve görsel medya çalışanları artık koruma altına alınmalıdır ve bu konu Türkiye’nin gündeminden düşmelidir.” ifadelerini kullandı.

AYDEM’DEN AÇIKLAMA

Gazeteci arkadaşımız Fatih Bozoğlu’na gerçekleştirilen saldırı sonrasında, akşam saatlerinde, alt yapı çalışmalarını sürdüren AYDEM’den de yazılı açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Muğla ili Bodrum ilçesi Umurca Mahallesi Mümtaz Ataman Caddesi’nde devam etmekte olan alt yapı çalışmaları ile ilgili Gazeteci Sn. Fatih Bozoğlu’nun çekim yaptığı sırada yaşananlarla ilgili açıklama yapma gereği doğmuştur.

Alt yüklenici şirket çalışanları ve Sn. Fatih Bozoğlu arasında yaşanan, çalışma prensiplerimizle ve kurumsal hassasiyetlerimizle bağdaşmayan bu üzücü olayın ardından kendisiyle iletişim sağlanmıştır. Konu ile ilgili üzüntümüz ve geçmiş olsun dileklerimiz paylaşılmıştır.

Bahsi geçen alt yüklenici çalışanlarının şirketimizle olan ilişkileri sonlandırılarak, tekrarının yaşanmaması adına gerekli önlemler alınmıştır.

Sn. Fatih Bozoğlu’na tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

Adm Elektrik Dağıtım Kurumsal İletişim”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık