Birliğim Gıda Sol Sabit
Sağ Sabit SARI KONAK

BU DURUMDAN UTANIYORUM

Osmanlı son dönemlerinde borçla saraylar yaptırırken pusuda neyin beklediğini algılayamadı bile. Oysa o dönemlerde Batı dünyası nerede ise birinci sanayi aşamasını kapatıyordu. Cumhuriyet’in kuruluşunda Osmanlı’dan birkaç askeri amaçlı fabrika devralınmış ve Lozan’da mevcut bazı kısıtlamalarla 1929 yılına dek pek fazla aşama yapılamadan 1930’larda devletçilik politikalarına ulaşıldı. O günden bugüne dek Batı’nın geçirdiği sanayi ve teknoloji aşamalarını uzaktan seyrederken, ancak onların ürünlerini kullanmakla yetindik. Toplumsal alanda fazla mesafe kaydedemeyen halkımız her nasılsa teknik ürünleri almada ve kullanmada Batılılara dahi taş çıkarır bir özelliğe sahiptir. 

BU DURUMDAN UTANIYORUM

Akıl böyle bir şey olmalı; bir siyasimizin gençlere nasihatinde söylediği gibi, eksik olmasınlar onlar yaparlar, biz ise üretme külfetine katlanmayıp, kullanırız. Müthiş bir akıl ve beceri olsa gerek; bulma ve üretme külfetini başkalarına yıkmak, sonucun keyfini sürme uyanıklığı ile zevkini yaşamak! Nasıl fark edilmez ki, aslında durum tersine çalışıyor. Bu duruma da Batılılar gülüyor olsa gerek!

BİZİM YAPMAMIZ GEREKEN…

Teknolojik aşamalardaki ilerlemeler durmamakta, her gün yeni bir buluşa tanık olmaktayız. Sadece tanık olmakla yetinsek o kadar komik olmayız. TV ekranlarında ya da magazin sayfalarında robotik dönemin özelliklerini âlimane ifadelerle anlatıyoruz, bunula da yetinmeyip yapay zekâ olayına girerek, altından girip üstünden çıkıyoruz. Ben böylesi olay ya da gelişmelerin bu denli vülgarize ve ipe sapa gelmez şekilde ele alınması cehaletini, yapamamanın ya da becerememenin karşısında geliştirilmiş kompleksli davranış sonucu olduğunu düşünüyorum. Yapay zekâ dediğimiz olayın oluşumunu, nasıl çalıştığını ancak üst düzey programlama mühendisleri, matematikçiler ve onlarla birlikte beyin üzerinde çalışan hocalar tartışabilir. Böylesi üst düzey bileşim ekibinin bir araya gelebildiği ortam ise hem çok nadirdir, hem de bunların tartışmalarını anlayabilecek ve yorum yapabilecek vasat da halk bileşiminden oluşmaz.

Peki, biz süreci durup seyredecek miyiz; ne yapacağız ya da genel karar vericiler, siyasiler ne yapacaklar! Çünkü robotlaşma ve yapay zekâ, bizim anlayıp anlamamızdan bağımsız olarak gelişiyor ve bizim ülkemize de şöyle veya böyle girecek veya etkisi altına alacaktır. Söz konusu yeni teknolojiler ülkemize hemen girmese de çevre ekonomilerde bizden daha önce devreye girecek ve oralarda oluşan etkiler bizim de dolaylı olarak kapımızı çalacaktır. O zaman bizim yapmamız gereken, sistemin nasıl kurulduğuna ya da nasıl işlediğine değil, sonuçlarına ve karşılaşacağımız sonuçlarla nasıl baş edebileceğimize kafa yormamız olmalıdır. Cep telefonlarının da hangi prensiple çalıştığını bilmiyoruz, bilemeyiz de, ama halkımız, neslinin adını karartmayacak şekilde, bu esrarengiz aleti elinden hiç düşürmeden kullanmada bir beis görmemektedir. Sanıyorum, sinemalarda bu aletin nasıl kullanılabileceğini henüz keşfedemedik, ama onun dışında, Of’lu Hocanın Şifresi güldürüsünde görüldüğü üzere, mabetler de dâhil hemen her yerde kutsal “elektronik tesbih” i elimizden düşmüyoruz.

ÇOK CİDDİ HAZIRLIK YAPMALIYIZ

Hızla gelişen robot teknolojisi ve yapay zekâ karşısında iki dalda çok ciddi hazırlık yapmalıyız. Halk dalkavukluğuna soyunmadan şu önlemler üzerinde çok ciddi düşünmek ve politika geliştirmek durumundayız. Bunlardan birincisi nüfus meselesidir. İktidarın üç çocuk savı, ben İktisat Fakültesi’nde okurken çalışma ekonomisi hocalarımızın ileri sürdüğü Batılıların nüfus artış hızımızın sınırlandırılmasını hasmane niyetle dayattıkları tezinin kopyasıdır. Halef-selef ilişkisi! Henüz kılıçtan ateşli silahlara geçilmediği dönemlerde nüfus önemli idi. Ancak günümüzün teknoloji aşamasında artık nüfus olarak insan sayısı değil, eğitilmiş insan sayısı, yani kelle değil, beyin önem kazanmış durumdadır. Hal böyle olunca, nüfusumuzun baş sayısı ya da doğum sayısı ile değil de, doğan her çocuğa ne kalitede eğitim verdiğimizle ilgili olduğunun bilincine varmalıyız. Son sınav sonuçlarını hiç burada yazmaya gerek yok, bir emekli öğretim elemanı olarak durumdan utanıyorum, sıkılıyorum. Gazetelerden sınava hazırlanmış öğrenci kitlesinin ne acı durumda olduğunu görüyoruz, ama öyle anlaşılıyor ki hiç üzülmüyoruz. Belki de puanlar düştü diye gönlümüzü rahat tutuyoruzdur da! Çünkü üzülmüş olsak, imam hatip sevdasından vaz geçip, ciddi bir matematik, felsefe ve mantık derslerine ağırlık verirdik. Biz yapamadık sevdasıyla, ODTÜ ya da Boğaziçi üniversiteleri gibi kurumlar dâhil, yükseköğretimi de tahrip etmeyip, tam tersine önümüzdeki nesil iyi yetişsin diye kurumlarımızı çağdaşlaştırıp daha ileri aşamalara yönelmelerine olanak sağlardık. TÜBİTAK vb gibi bilimsel araştırma kurumlarımızı ahbap-çavuş atamalarıyla çökertmeyip, ülkenin bilimsel alanda kalkınmasına hizmet edecek şekilde ileri düzeylere taşırdık. Hiç değilse Çin’den ders alırdık, Japonya’dan kadın üniversitesi saçmalığını değil de, ülkeyi geliştirici daha ciddi alanlara eğilirdik. Bunları yapmadığımız zaman, yapay zekâ bize zekâ olmayacak, bizi köleleştirecektir.

Gelişmiş robotlar ve/veya yapay zekâ teknik üstün özellikler taşıyan gelişmiş sermaye unsurlarıdır. İleride bu sistemler de üretimde kullanılacak ve çok hızlı üretim gerçekleştireceklerdir. Kapitalizmin genel kuralı olarak, sermayenin gelişmesiyle doğru orantılı olarak işsizlik yükselir ve gelir dağılımı sermaye sahipleri lehine bozulur. Gelişmelerin bu yönde olacağını öngörmüş olan Batı dünyası, bu kez de sistemi hem meşrulaştırarak hem de piyasa yaratarak kurtarmak arzusu ile “vatandaş geliri” ya da benzeri adlarla herkesin belirli temel gelire sahip olması gerektiği tezini geliştirmiş olup, bu fikri yaymaya çalışmaktadır. İlk bakışta fevkalade cazip gözüken bu öneri, aslında toplumun giderek büyük kesimini sermayeyi eline geçirmiş küçük kesiminin merhametine bırakmış olur. Böylesi bir minnet altında yaşamak durumunda olan kölelere sözüm olamaz. Ama gerek onurlu vatandaş olarak yaşayabilmek, gerekse güçlü robotların ve yapay zekânın bizim hâkimiyetimizde tutulabilmesi ve toplumun tümüne yararlı olacak şekilde gelişmesini denetleyebilmek için söz konusu gelişmiş sermaye unsurları üzerinde bireysel değil, toplumsal mülkiyeti kurmak gerekmektedir. Bu süreci yaşarken kamusal mülkiyet ve özellikle de sistem tartışmalarından vareste politikaların tümü halkların, hatta ülkenin aleyhinedir.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık