Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

“Buzağına Sahip Çık” bilgi yarışmasında kıyasıya yarış…

​​​​​​​Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Buzağına Sahip Çık” Proje tanıtım programı ve bilgi yarışması yapıldı.

“Buzağına Sahip Çık” bilgi yarışmasında kıyasıya yarış…
  • 03 October 2022, Monday 10:06

Yoğun katılımın olduğu programda ilk konuşmayı üreticiler adına Gazeller Mahallesinden Musa Çaybak yaptı. Projenin faydalarına değinen Çaybak emeği geçen il ve ilçe müdürlüğüne teşekkür etti.

Bir ayda 315 işletmede 512 buzağı ziyaret edilmiştir. 12 ilçemizde daha hayata geçirilmesi planlanıyor.

İl Müdür Yardımcısı Enver Aydın hayvancılık sektörünün gelişmesi adına yaptıkları çalışmalara değinerek konuşmasında “2021 TUİK verilerine göre büyükbaş hayvan varlığımız 280.991. İl Müdürlüğümüzce uygulanmaya başlayan, buzağıları Rota-Korona-E.Coli etkenlerine karşı korumayı amaçlayan ‘’Buzağı Kalkanı Projesi’’ne ek olarak ‘’Buzağına Sahip Çık Projesi’’ hayata geçirilmiştir. Yine 2020 yılında başlattığımız ‘’Hastalıktan Ari İşletme Projemizle’’ ilimizde tübeküloz ve bruselloz hastalıktan ari işletme sayısının bugün itibariyle 134’e çıkararak ülke sıralamasında 1. Sıraya yükseldiğimizi belirtmek isterim. Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığınca desteklenen 204.000 TL bütçeli ‘’Buzağına Sahip Çık’’ projesi ile Menteşe ilçemizde Mayıs-Haziran ayında uygulandı. Proje kapsamında bir ayda 315 işletmede 512 buzağı ziyaret edilmiştir. İlgili projenin daha fazla üreticiye ulaşmasının sağlanması amacıyla bugün 9 üreticinin katılımıyla bilgi yarışmaları, proje tanıtım sunumu ve projeye katılan üreticilere çekilişle hediye dağıtımını içeren etkinlik gerçekleştirilecektir. Menteşe ilçemizde pilot olarak hayata geçirilen projenin Kasım ayı içinde 12 ilçemizde daha hayata geçirilmesi planlanıyor.” dedi. 

 

Yıllık ekonomiye kazanç ise 21 milyon 156 bin liradır.

Program Menteşe İlçe Tarım ve Orman Müdürü ve aynı zamanda proje koordinatörü Mehmet Kuray’ın proje çalışmaları ve sonuçları hakkında bilgi vermesiyle devam etti. Proje ile kurulan Buzağım Doğdu İhbar Hattına gelen ihbarlara verilen cevapların ve eğitimlerin önemine değinen Kuray, sunumunda projenin ekonomiye olan katkısına değinerek “Projede buzağı ölüm oranı %12’den %5’e düşürüldü. Hedef %2’nin altı. Yıllık ekonomiye kazanç ise 21 milyon 156 bin liradır.” dedi.

 

Üreticiler Bilgi Yarışmasında Kıyasıya Yarıştı…

Kısa film gösteriminden sonra 9 üreticinin yakınları ile çift olarak katılım sağladığı yarışmada kıyasıya rekabet yaşandı. İlk soruları cevaplayan 3 kez yedek sorulara kalan yarışma sonucunda dereceler ve beraberlikler açıklandı. Taşlı Mahallesinden Özcan Çulhaoğlu ile Gülay Sarıkavak isimli yarışmacılar (Hala-Yeğen) birinci oldu. Hediye olarak süt sağım makinesi ile 5 çuval yem verildi. İkinciliği paylaşan Gazeller Mah.  Musa-Hikmet Çaybak çifti ile Doğanköy’den Serdar-Nazmiye Döğerli ‘ye (anne-oğul) buzağı kulübesi hediye edildi. Algı Mahallesinden Sultan-Hasan Ali Karakoza ile Sungur Mahallesinden Semra-Süleyman Yılmaz çiftçi üçüncülüğü paylaştı. Üçünce ise 50 kg ‘lık  5’ er çuval yem hediye edildi.

Ayrıca katılan üreticiler arasında yapılan çekilişle 44 çuval yem, 4 adet süt sağım makinesi, 4 buzağı kulübesi hediye edildi.  

 

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis