Image Slider
Fevzi Topuz
Mehmet Cayirli

Cereren, “Genel Seçimlerde Dersimizi Aldık, Yerel Seçimlerde Yoğurdu Üfleyerek Yiyeceğiz”

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89’uncu yıl dönümü nedeniyle dün bir açıklama da 29 Ekim Kadınları Derneği Milas Şubesi adına Ayşe Güzide Cereren yaptı.

Cereren, “Genel Seçimlerde Dersimizi Aldık, Yerel Seçimlerde Yoğurdu Üfleyerek Yiyeceğiz”
  • 06 December 2023, Wednesday 16:48

“Genel seçimlerde dersimizi aldık, yerel seçimlerde yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz” diyen Şube Başkanı Cereren; “Genel seçimler süresince siyasi partiler kadınların eşit temsil hakkına ilişkin uzun söylevlerde bulundular. Kadın-erkek tüm halkımızı parlamentoda temsil edebilecek sayısız kadın aday oldu. Bu sözlerin geçmişte olduğu gibi bir aldatmaca olduğu milletvekili kesin aday listelerinin yüksek seçim kuruluna teslim edildiğinde ortaya çıkmıştı. Listelerde kadınlar vardı. Vitrine yerleştirilmiş birkaç isim dışında adları ancak seçilme olasılığının bir mucize olabileceği yerlere konulmuştu. Şimdi de yerel yönetimler seçimlerine hazırlanıyoruz. Çok sayıda kadın arkadaşımız belediye meclis üyelikleri ve belediye başkanlıkları için adaylık başvurusunda bulundular. Şimdi onların adaylaştırılması görevi başta her siyasi partinin kadın kolları olmak üzere tüm parti organlarınındır.” Dedi.

“BİLİNİZ Kİ KADINLARI GÖRMEYENLERİ KADINLAR DA GÖRMEYECEKTİR”

Cereren açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Kadınlar lafla peynir ekmek gemisinin yürümediğini görüyorlar. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına giderken yurttaş olarak seçme hakları varsa eşit seçilme haklarının da olduğunun bilinciyle hak taleplerini eylemli olarak yaşama geçiriyorlar.

Kadınların mücadelesi ile 1930’lardan başlayarak 1934’te ete kemiğe bürünmüş olan bu hakkın, 2023’lerde hala yaşama geçmemiş olmasının sorumluluğu öncelikle siyasi partilerindir. Birkaçı dışında siyasi partiler eril anlayışlarından uzaklaşamıyor, kadın aklının ve kadın yüreğinin gücünü görmezden geliyor. Oysa bugün yerelde sağlanacak eşit temsil yarının demokratik ortamının inşasında sağlam bir temel oluşturacak.

29 Ekim Kadınları Derneği olarak siyasi partilere çağrımızdır; illerimizi, ilçelerimizi en iyi yönetmek için kollarını sıvamış olan kadınlara yol açınız. Bugün fiilen belediye başkanı olmuş az sayıdaki kadın arkadaşlarımızın başkanlık deneyimleri, aday arkadaşlarımız için bir tavsiye mektubudur. Bu gerçeği görünüz. Biliniz ki kadınları görmeyenleri kadınlar da görmeyecektir” diyerek, kadın adaylara daha fazla şans verilmesi çağrısında bulundu.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık
siteacilis