CHP İl Başkanı Zekican Balcı: “Şeriat rejimine karşı Cumhuriyet ve devrimlerini savunmak, hukuku ve anayasal düzeni savunmaktır.”

CHP İl Başkanı Zekican Balcı: “Şeriat rejimine karşı Cumhuriyet ve devrimlerini savunmak, hukuku ve anayasal düzeni savunmaktır.”
  • 20 February 2024, Tuesday 23:55

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla İl Başkanı Zekican Balcı, artan şeriat tartışmaları üzerine yazılı bir basın açıklaması yaparak, ‘şeriat rejimine karşı Cumhuriyet ve devrimlerini savunmak, hukuku ve anayasal düzeni savunmaktır” dedi. Zekican Balcı’nın açıklaması şöyle:

“Sosyal medya hesabından şeriat karşıtı bir paylaşım yaptıktan sonra hakkında soruşturma başlatılan insan hakları savunucusu Av. Feyza Altun, 19.02.2024 tarihinde gözaltına alınmıştır. Tutuklama talebi ile çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Bilindiği üzere “Devletin dini İslam’dır' maddesi Anayasamızdan 1928 yılında çıkarılmıştır. Cumhuriyetimizin temel taşını oluşturan “laiklik ilkesi” ise 1937 yılında Anayasamıza girmiştir. Anayasamızın 4. Maddesi uyarınca “laiklik”, Anayasanın “değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez” kuralı haline gelmiştir. Cumhuriyet tarihimizde, millet olarak çağdaş ve laik bir ülke olma yolunda 100 yıllık emek sarf edilmiştir. Bugün ise İstanbul’da bir düğünde Cumhuriyetimizi kuranlara ‘soysuz”, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ise “Selanikli dönme” denilerek ağır hakaretler edilmiştir. Bir yanda şeriat taraftarları tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Atatürk ve arkadaşlarına ağır hakaretler edilip alenen suç işlenirken bu kimseler hakkında Cumhuriyet Savcıları tarafından hiçbir işlem yapılmamıştır. Ancak diğer yanda bir avukatın, hiçbir suç niteliği taşımayan ve ifade özgürlüğü kapsamına giren beyanları sebebiyle gözaltına alınmış olması kamuoyunun vicdanını sızlatmıştır.

Cumhuriyeti kuranlara ‘soysuz’, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e “Selanikli dönme” denilmek suretiyle alenen Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesinde belirtilen “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçu ile 5816 sayılı Kanuna muhalefet suçları işlenmiştir. Tüm bunların yanı sıra bu sözler gerçeklerin saptırılmasından öte tarihimize, ulusal kurtuluş savaşımıza ve bağımsızlığımıza büyük bir ihanettir. Anlamak gerekir ki bu sözler;

 9 Eylül 1922’de işgalcilerin denize dökülmesinin bir nevi intikamı niteliğindedir. Merakla bekliyoruz; Cumhuriyet’in Savcıları bu suçlar için görevlerini yapıp bir soruşturma başlatacaklar mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti’nde şeriat hayali 29 Ekim 1923’de son bulmuştur. Şeriat rejimine karşı Cumhuriyet ve devrimlerini savunmak, hukuku ve anayasal düzeni savunmaktır. Türk Milleti, tarihi yolculuğuna bu anlayışla ve kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık