CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Erzincan- İliç’te Yaşanan Maden Kazasına dair Kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nda.

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun, Erzincan- İliç’te Yaşanan Maden Kazasına dair Kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nda.


Erzincan-İliç’te 13 Şubat’ta Çöpler Altın Madeninde siyanürlü toprağın kayması sonucu dokuz işçi milyonlarca metreküp toprağın altında kalmış, bugüne kadar iki işçinin cansız bedeni toprak altından çıkarılırken yedi işçiye henüz ulaşılamamıştı.

İliç’te yaşanan maden felaketinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi harekete geçmiş ve olayın tüm yönleri ile araştırılması ve bundan sonra oluşabilecek bu tarz faciaların önlenmesi için TBMM Araştırma Komisyonu Kurulmasını talep etmişti.

Araştırma Komisyonu Kuruldu

TBMM Genel Kurulunun 14 Şubat günü yaptığı 60. birleşimde tüm grupların ortak kararı ile, Çöpler Altın Madeninde meydana gelen kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzük’ün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bir meclis araştırması başlatılmasına hükmedildi.

Komisyon Üyelerinin Belirlenmesinin Ardından İlk Toplantısını Dün Gerçekleştirdi Ve Komisyon Üyeleri Resmi Gazete’de Yayımlandı.

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’un da görev aldığı, araştırmayı yapacak komisyonun 22 üyeden oluşmasına karar verilirken, çalışma süreleri başkan, başkanvekili, sözcü ve katip seçimi tarihinden başlamak üzere 3 ay olarak belirlendi. Komisyon üyeleri, gerektiğinde Ankara dışında da çalışabilecek. Komisyon Başkanı AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu, Komisyon Başkanvekili AKP Bolu Milletvekili Yüksek Çoşkunyürek, Komisyon Sözcüsü MHP Antalya Milletvekili Abdurrahman Başkan, Katip ise CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül oldu. 

Komisyon’da Cumhuriyet Halk Partisi’nden, Muğla Milletvekili Cumhur Uzun ile birlikte beş isim yer alıyor o isimler; CHP Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, CHP Zonguldak Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ve CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin.

CHP’li Uzun “Görevimizi büyük bir titizlikle yapacağız.”

Komisyon’a dair açıklamada bulunan Uzun: “İliç’te yaşanan facia hepimizi derinden sarstı. Maalesef ülkemizde yaşanan iş kazaları için iş cinayetleri tabirini kullanmak daha doğru. İliç’te facianın göz göre göre geldiği ve dokuz canımızın alınmayan önlemlere ve kar hırsına kurban gittiği açık.

İliç faciasının tüm yönleri ile araştırılması, nedenleri ve sorumlularının ortaya çıkartılması toplumun bizden beklentisidir. Bu beklenti sadece düne dair değil bundan sonra da hiçbir canımızı yitirmemek içindir.  Tam da bu noktada kurulan komisyonumuz çok kıymetli ve bir o kadar da büyük sorumluluk altındadır. 

Bu sorumluluğun farkındayız. Cumhuriyet Halk Partili Komisyon üyeleri olarak görevimizi büyük bir titizlik ve sorumluluk bilinciyle yerine getireceğiz.” Dedi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık