CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’dan mecliste görüşülmesi beklenen torba kanuna tepki

"TORBA TORBA VERGİ”

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun’dan mecliste görüşülmesi beklenen torba kanuna tepki

Meclise gelen son torba kanunla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Cumhur Uzun; “İktidar uzun zamandır kullandığı torba kanun yapma taktiğini alışkanlık haline getirdi. TBMM artık neredeyse torba kanun dışında kanun görüşemez oldu. İçinde vatandaşın ‘yararına’ bir iki madde olan bu torbalara koyulan diğer maddelerden halk hep zararlı çıktı.  Acıyı şekere batırıp halkın önüne sunan, Anayasa’ya dahi aykırı hükümler içeren bu kanunlar tam bir aldatmaca.” dedi.

MİLLLİ DAYANIŞMA PAKETİ DİYE SUNDULAR, MİLLLETE ZAM ÜSTÜNE ZAM PAKETİ ÇIKTI

Şubat ayında yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpların telafisi başlığıyla TBMM’ye sunulan kanun teklifi “Memur maaşlarına zam” müjdesi ile duyuruldu diyen Uzun; “Depremin yol açtığı ekonomik kayıpların telafisi başlığıyla sunulan torbanın şekeri de “Memur maaş zammı” müjdesi oldu. Devletin tüm olanakları ve halkın parası ile seçim kampanyası yürüten ve ekonomiyi içinden çıkılamaz hale getiren iktidar, acı reçeteyi halkın sırtına yükleyen saray, yaşadığımız felaketi dahi perde olarak kullanmaktan çekinmiyor. ” dedi.

GETİRİLEN EK BÜTÇENİN SADECE %27,5’İ DEPREM İÇİN

Torba kanunla Anayasa’ya aykırı olarak Cumhurbaşkanına ek bütçe yetkisi veridiğini kaydeden Uzun “2023 yılı bütçe ödeneklerine 1 trilyon 119,5 milyar lira eklenmesi öngörülen ve anayasaya aykırı olarak eklenen madde ile karşılık göstermeksizin Cumhurbaşkanına verilmesi öngörülen ikinci bütçe ile eklenecek 794,1 milyar TL ile bu rakam 1 trilyon 913,6 milyar liraya çıkıyor.  Deprem felaketinin zararlarının giderilmesi için kullanılması planlanan tutar ise 527,3 milyar lira olarak torbayla gelen ek bütçenin sadece dörtte biri. ” ifadelerini kullandı.

VERGİLERDE ÖNGÖRÜLEN 1 TRİLYON 150 MİLYAR LİRALIK ARTIŞ HALKIN CEBİNDEN ÇIKACAK

“Vergiyi Fakirleştirdikleri Halkımızdan Değil Zenginleştirdikleri Yandaşlarından Alsınlar!”

“Kanunla hedeflenen 1 trilyon 150 milyar liralık gelir artışının 402,9 milyar lirasının doğrudan vergilerde, 747,1 milyar lirasının dolaylı vergilerde meydana gelecek artıştan sağlanacağı düşünüldüğünde faturanın halkın sırtına yükleneceği çok açık” diyen CHP’li Uzun, açıklamasında, “Bu teklif depremin yol açtığı ekonomik kayıpların telafisi değil israflarla yaratılan bütçe açığının telafisi için getirilmiş ve vatandaşın sırtına yüklenmiş bir tekliftir. Vergiyi fakirleştirdikleri halkımızdan değil zenginleştirdikleri yandaşlarından alsınlar” ifadelerine yer verdi.

“İktidar TBMM’ye Anayasa’ya aykırı Kanunları getirmekten ve Kanunu İlgilendiren İhtisas Komisyonlarını By-Pass ederek gece yarısı ek maddelerle ‘oldu bitti kanun’ yapma taktiğinden vazgeçmelidir.”

TORBA İÇİNDE TORBA

“Torba kanun görüşülürken zeytinliklerden, cezaevlerine kadar ilgili ihtisas komisyonunda görüşülmeden birçok kanun maddesini adeta ayrı bir torba olarak mevcut torbanın içine atıp Plan ve Bütçe Komisyonuna getiren iktidarı eleştiren Uzun, “İktidar bildiğini okumakta ısrar etmeye devam ediyor; yıllardır Anayasa mahkemesinden dönen birçok kanuna rağmen Anayasa’ya aykırı kanunları TBMM’ye getirmekte hiçbir sakınca görmeyen iktidar, oldu bitti yöntemleri ile istediğini yapmaya çalışıyor. Anayasa’yı ve komisyonları yok sayan bu anlayışı reddediyoruz” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık