CHP Örgütlerinden Can Atalay Açıklaması

​​​​​​​CHP Genel Merkezi, bugün saat 11:00’de, eş zamanlı olarak bütün il ve ilçe örgütlerinden, TİP’ten milletvekili seçildiği ve mazbatası da verildiği halde, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen halen cezaevinde tutulan TİP Milletvekili Can Atalay’la ilgili ortak bir basın açıklaması yaptı.

CHP Örgütlerinden Can Atalay Açıklaması
  • 29 November 2023, Wednesday 13:37

Milas İlçe Örgütü tarafından basın açıklamasıyla duyurulan açıklama şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda çok yankı bulduğu üzere, Yargıtay 3.Ceza Dairesi, 8 Kasım 2023 tarihli kararı ile  Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay başvurusu hakkında vermiş olduğu “seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine dair” kararına “uyulmamasına” ve “Anayasa hükümlerini ihlal eden, yetki sınırlarını yasal olmayacak şekilde aşarak hak ihlalinin kabulü yönünde oy kullanan Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına” karar vermiştir.

Yargıtay 3.Ceza Dairesi tarafından verilen bu karar Anayasa’nın 6.maddesinde düzenlenen “Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir devlet yetkisini kullanamaz.” hükmüne açıkça aykırıdır. Bununla birlikte, Yargıtay 3.Ceza Dairesi Anayasanın 153.maddesi gereğince Anayasa Mahkemesi kararına uymakla da yükümlüdür. 

Verilen karar Anayasanın fiilen işlevsiz kılınması sonucunu doğurmaktadır. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunu da işlevsiz kılmaya çalışan bu karar, hukuk devleti açısından ciddi meşruiyet sorunlarına yol açacaktır.

Yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının tanınmadığı, hatta itibarsızlaştırıldığı, hukuka saygınlığın olmadığı bir ülkede hukuk devletinden ve demokrasiden söz edilemez.

Yargıtay’ın almış olduğu bu karar Anayasayı ihlal suçunun ötesinde, Anayasal düzene karşı açık bir kalkışma girişimidir. Demokrasiye ve hukuk devletine karşı yapılmış bu eylem asla kabul edilemez.  Bu kararın uygulanmaması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına “hiç birinizin hukuki güvencesi yok” demektir. Bu halk, bu tehdide boyun eğmeyecek, gereken cevabı en doğru şekilde verecektir.

Halkın iradesi ile seçilmiş milletvekilimiz Can Atalay’ın Anayasa Mahkemesi kararı gereği derhal serbest bırakılması gerekmektedir. Anayasal düzene karşı suç işlenmesine sessiz kalmayacağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık