CHP’li Alban, Turizm Bakanı’nı ağır eleştirdi

​​​​​​​CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Sağlık Bakanlığı’nın şeffaf olmamasının, gerçek vaka sayılarını duyurmaması nedeniyle İngilizlerin Türkiye’yi seyahat koridorundan çıkardığını belirterek; “Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayılarını gizledi, bunun bedelini İngiliz turistlerin en çok tercih ettiği Dalaman, Fethiye, Marmaris, Bodrum’daki turizmci ödedi. İngiliz turistler Yunan adalarına gitti. Bunun hesabını kim verecek” dedi.

CHP’li Alban, Turizm Bakanı’nı ağır eleştirdi

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesi üzerinde konuştu. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sunuş konuşmasıyla başlayan bütçe görüşmelerinde söz alan Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 2019 yılında 52 milyon olan turist sayısının pandemi nedeniyle 2020 yılında 15 milyona; turizm gelirinin de 35 milyar dolardan 11 milyar dolara düştüğünü kaydetti.

Turizm kaderine terk edildi

AKP iktidarları döneminde geçen 18 yılda, ekonomiyi ayakta tutan ana direklerden birinin turizm olduğunu vurgulayan Milletvekili Alban, buna rağmen turizmciye yeterli desteğin pandemi döneminde verilmediğini, turizmin kaderine terk edildiğini belirterek; “AKP iktidarı olarak 18 yılda turizmden 435 Milyar Dolar kazandınız. Turizmci yıllarca kendi ayakları üzerinde durdu ama bir yıl AKP iktidarına muhtaç oldu, orada da AKP iktidarı ortada yoktu” dedi.

Şeffaf olmayan yönetim turizmi batırdı

Konuşmasında, bütçe görüşmelerinde hazır bulunan Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ve AKP yönetimine yüklenen CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, şeffaf olmayan ve hesap vermeyen iktidarın ekonomi ve turizmi sıfırlama noktasına getirdiğini öne sürdü. “Biz yıllarca parti olarak, eğer hukuk devleti yoksa, siyasi iktidar hesap vermiyorsa, yargı bağımsız değilse, basın özgürlüğü yoksa o ülkede ekonomiyi yönetemezsiniz diye yıllarca söyledik.  Eğer şeffaf olamıyorsanız, yabancı yatırımcı da turist de gelmez dedik” diye konuşan Milletvekili Alban şunları kaydetti:

“Nitekim, dediğimiz gibi oldu. Sağlık Bakanlığı’nın vaka sayılarını gerçeğe uygun açıklamadığını düşünen İngiltere, Ekim ayının başında, vatandaşlarının Türkiye gitmeleri durumunda, dönüşte 14 gün karantinaya alınacağını duyurdu. Seyahat koridorunun kapanmasıyla, seçim bölgem Muğla’ya gelecek İngiliz turistlerin tamamı Yunan adalarına gitti.”

Jeotermallere izin verecek misiniz?

Muğla’nın çeşitli yerlerinde bulunan 32 noktadaki jeotermal arama ihalesinin “turizm bakanlığının görüşünün alınması gerekçesiyle” geçici olarak iptal edildiğini hatırlatan Milletvekili Alban, Bakan Ersoy’a “Dünyanın en güzel koylarını, bu doğa harikası turizm alanlarını,  jeotermal enerji adı altında yağma ve talan edilmesine izin verilecek mi?” diye sordu.

 

Editör: Gülçin Erşen
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık