CHP’li Erbay: Çağdaş demokrasilerin gereği özgür basındır

CHP Muğla Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Her türlü zorluğa ve baskıya rağmen, halkın haber alma hakkını savunan bütün basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.” dedi.

CHP’li Erbay: Çağdaş demokrasilerin gereği özgür basındır
  • 13 January 2023, Friday 12:44

Özgür ve tarafsız basının demokratik ülkelerin vaz geçilmez unsurlarından biri olduğunu söyleyen Erbay, “Toplumun haber alma hakkı demokrasinin en önemli unsurlarından birisidir. Kamuoyunun oluşması, doğru bilgiye ulaşılması için özgür, tarafsız ve bağımsız bir basın olmazsa olmazdır. Bu çerçevede gazetecilere büyük görevler düşmektedir.” şeklinde konuştu.

Demokratik toplumlarda basının,  “dördüncü kuvvet” olarak iktidarı denetlemenin önemli bir unsuru olduğunu vurgulayan CHP’li Erbay, “Basın çağdaş toplumların temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle basınının bağımsız olması, objektif habercilik yaparak kamuoyunu doğru bilgilendirmesi çok önemlidir. Basının görevi taraf tutmak değil topuma doğru bilgiyi ulaştırmaktır. Bağımsız olmayan bir basın asli görevini yerine getiremez, halkın haber alma hakkına, demokrasiye değil iktidarın çıkarlarına hizmet eder.” ifadelerini kullandı.

Görevini hakkıyla yerine getirmek isteyen basın mensupları üzerindeki baskının her geçen gün arttığını belirten Erbay, şunları söyledi: “Gazeteciler iktidarın baskısı altında, her an işsiz kalma tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadır. Hali hazırda birçok gazeteci meslek ilke ve ahlakına uydukları ve mesleğinin gereklerini yerine getirdikleri için işsiz kalmıştır. Siyasi iktidara muhalif olan birçok gazete ve televizyona yayın, program durdurma ya da büyük miktarda para cezaları uygulanmaktadır. İktidarın hoşuna gitmeyen ama doğru olan bilgileri kamuoyuna ulaştırdıkları için, yani sadece gazetecilik yaptıkları için birçok gazeteci hapistedir. Bugün gazeteciler üzerindeki baskılar daha fazla artmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, demokratik bir toplumun inşa edilmesi için basının üzerindeki bütün baskılar kaldırılmalıdır. Biz de özgür ve bağımsız bir basın için elimizden gelen mücadeleyi göstereceğiz. Bu vesileyle, basının öğür ve bağımsız olduğu yarınların umudu ve inancıyla bütün basın emekçilerine teşekkür ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyorum.” dedi.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık