CHP’li Erbay; Muğla için tehlike devam ediyor

Muğla'da 13 gün önce başlayan orman yangınları halen devam ediyor. Bodrum, Marmaris, Menteşe, Yatağan  ilçelerinde yangınlar kontrol altına alındı. Milas ve Köyceğiz ilçelerindeyse yangınlar devam ediyor. Köyceğiz’de Ağla, Çövenli Yaylası ve Gökçeova Göleti bölgelerindeki yangınlar kontrol altına alınamadı.

CHP’li Erbay; Muğla için tehlike devam ediyor
  • 12 Ağustos 2021, Perşembe 10:26
 

Erbay, “Öncelikle yangınların söndürülmesi için Türkiye’nin dört bir yanında gelen, canla başla mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü personeline, itfaiye personeline, belediye personeline, sivil toplum kuruluşlarına, arama-kurtarma ekiplerine, gönüllülerimize ve bölge halkına, Muğla halkını bu zor zamanda yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederim.” dedi.

CHP’li vekil, “Bu yangınlarda Köyceğiz ilçemiz bir ay önceki yangında şehit olan Görkem Hasdemir’den sonra bir şehit daha verdi. Şahin Akdemir kardeşimiz yangınla mücadelede hayatını kaybetti. Şahin’e Allah’tan rahmet, ailesine ve Muğla halkına başsağlığı diliyorum.” ifadesini kullandı.

Orman yangınlarının başladığı ilk günden beri sahada olan ve yangın söndürme çalışmalarına katılan CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, havadan yapılan yangın söndürme çalışmalarının yeterli olmadığını vurgulayarak, devam eden yangınların söndürülmesi için acilen havadan müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Muğla’da 13 gündür deva eden orman yangınları ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay Köyceğiz’de yangınların devam ettiği bölgelerin sarp araziler olduğunu ve bu alanlarda yangınların söndürülebilmesi için acilen havadan müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

Orman yangınlarının kontrol altına alındığı yönünde yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Erbay, “Şu ana kadar Köyceğiz’de Ağla, Gökçeova Göleti ve Çövenli yaylasındaki yangınlar devam ediyor. Kontrol altına alındığı yönünde bilgiler geliyor ancak biz sahadayız ve bu yangınlar devam ediyor. Hatta bugün itibariye Çövenli yaylası bölgesindeki yangının kontrolden çıktığı bilgisini aldık. Acilen havadan müdahale edilmeli. Bu araziler çok dik ve sarp. Karadan müdahale edilebilecek alanlar değil. Ancak bütün çağrılarımıza rağmen yeteri kadar havadan müdahale edilmiyor.” dedi.

 “Ülkemiz deprem bölgesi olduğu gibi aynı zamanda yangın bölgesidir. Bu nedenle orman yangınlarına hazırlıklı olmalıyız. Ancak Muğla’da 13 gündür devam eden yangınlarda şunu gördük ki orman yangınların söndürülmesi için yeteri kadar hazırlık yokmuş.” diyen CHP’li Erbay şunları söyledi;

Acil havadan müdahale gerekiyor

Orman yangınları 13 gündür devam ediyor. Bugün itibariyle Bodrum, Menteşe, Marmaris ve Yatağan’da yangınlar kontrol altına alındı. Ancak Milas ve Köyceğiz’de devam ediyor. Karadan müdahale yeterli olmuyor. Havadan yeteri kadar müdahale yapılmıyor. Uçaklar ve helikopterlerle müdahale şart. Defalarca çağrı yaptık. Bir kez daha çağrı yapıyorum Cumhurbaşkanına ve ilgili Bakanlara. Acilen havadan müdahale edilmeli. Yangının çıktığı ilk gün söyledik. Müdahale edilmezse bu yangın büyür ve ikinci Manavgat olur dedik. Ama dinleyen olmadı. Şimdi maalesef dediğimiz oldu. Daha fazla ilerlemeden hava müdahalesi gerekiyor.

Soğutma çalışmaları yapılması gerekiyor

Hava sıcaklığının 45 derece ve üzerinde olması nedeniyle söndürülen yerlerde yeteri kadar soğutma çalışması yapılamaması yangınların tekrar başlamasına yol açıyor. Bu nedenle soğutma çalışmaları büyük önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde doğacak tehlikelere karşı tedbirli olmalıyız.

Koordinasyon eksikliği var

Tam anlamıyla bir karmaşa var. Bütün ekipler; orman ve itfaiye personeli, sivil toplum kuruluşları, arama-kurtarma ekipleri, gönüllüler ve yerel halk canla başla çalışıyor. Ancak bir koordinasyon eksikliği var. Bir an önce bir koordinasyon sağlanmalı. Köylüler, arama-kurtarma ekipleri ile gönüllüler sahadan uzaklaştırılıyor. Bu insanlar büyük emek verdiler. Bu insanları uzaklaştırmak yerine koordine etmek gerekiyor. Köylüler bölgeyi biliyor, kurtarma ekipleri eğitimliler. Büyük katkı sağlayacak bu insanların uzaklaştırılması doğru değil. Soğutma, koridor açma, tırmıkla kuru otların temizlenmesi, hortum taşıması gibi çalışmalarda bugüne kadar destek sağladıkları gibi bundan sonra da destek sağlayabilirler. Muğlamıza ve ülkemize çok geçmiş olsun. Bir an önce bu felaketin bitmesini temenni ediyorum. Bu felaketten dersler çıkarılması gerektiğine inanıyorum.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık