Cumhuriyet’in 100.Yılında Muğla Sempozyumu Başladı

​​​​​​​Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 100.yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Dünden Bugüne Muğla Sempozyumu” başladı.

Cumhuriyet’in 100.Yılında Muğla Sempozyumu Başladı
  • 22 February 2024, Thursday 16:45

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve üç gün sürecek sempozyum Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün açılış konuşmasıyla başladı. Sempozyumda Muğla’nın kültürüne; tarihine, edebiyatına, folkloruna, sosyal yapısına, arkeolojisine ve mimarisine dair toplam 12 oturumda 53 bildiri sunulacak.

Karaca, “Üniversiteler Bilime Yeteri Kadar Katkı Sunamıyor”

Sempozyumun açılış gününde konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alâattin Karaca “Bilim, basit anlamda bilginin keşfidir. Elbette bu zorlu bir süreçtir. Her bilim dalında izlenmesi gereken bir çalışma, bir yöntem vardır. Bu aylarca hatta yıllarca sürebiliyor. Kazılar, gözlemler, alanda çalışmalar ve deneylerle süren büyük bir emek. Her şey gerçeği bulmak ve insanlığın mutlu yaşaması içindir. Bir şehrin bilim, sanat ve kültür bakımından lokomotifi olması gereken üniversiteler bulunduğu şehre yeterli düzeyde bilimsel kültürel ve sanatsal katkıda bulunamıyor. Biz bu sempozyumla bunun yapılabileceğini gösterdik. Bilim adamlarıyla bir şehrin en önemli kurumlarından birisi olan belediyemizi buluşturduk. Sempozyumun gerçeklemesi için her türlü desteği veren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Osman Gürün’e teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gürün: “Muğla Olarak Büyük Bir Medeniyetin Üstünde Oturuyoruz”

1923 mübadelesinden önce Muğla’da Rumlarla beraber yaşadıklarını belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Yıllardır üniversite, belediye ve toplum ilişkisinin daha geniş alanlarda oluşması için çok çeşitli çabalarda bulunduk. Aydın bilgi sahibi olan kişi değildir. Çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Kütüphane gibi olabilirsiniz. Eğer siz o bilgiyi toplumla paylaşmıyorsanız aydın değilsiniz. Toplumla paylaşmanız lazım. Muğla çok özel bir coğrafya. Akdeniz’de ki 9 ülkenin kıyı uzunluğundan fazla kıyı uzunluğuna tek başına sahip. İstanbul’un 2,5 katı kadar bir alana sahip. Bir kentin değerlerini tam olarak topluma anlatamazsanız, sadece kanunlarla, sadece yönetmeliklerle o değerleri korumanız mümkün değil. Büyük bir medeniyetler zincirinin üstünde oturuyoruz. 1923 mübadelesinden önce Muğla’da Rumlarla beraber yaşadık. Bu örnek bir yaşamdı. İnanışlar farklı ama birlikte yaşıyorlar. Değerlerine saygı duyuyorlar. İnsani ve komşuluk ilişkileriyle birbirlerine bağlanabiliyorlar. Bunların ortaya konması lazım.  Felsefeyi tekrar Muğla’ya getirmemiz ve Muğla’yı felsefe kenti yapmamız lazım. En önemli değerlerimizden birisi kurucu irademize Atatürk’ümüze, Cumhuriyetimizin değerlerine bağlı, demokrasi anlayışını benimsemiş bir toplumuz. Bu değerlerimizi koruyoruz” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık