DEM PARTİ MİLAS ÖRGÜTÜ’NDEN VAN AÇIKLAMASI..

DEM PARTİ MİLAS ÖRGÜTÜ’NDEN VAN AÇIKLAMASI..
  • 02 April 2024, Tuesday 21:19

31 Mart yerel seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı, en yakın rakibi AKP adayının %27,15’lik oyuna karşılık, oyların %55,48’ini alarak Van Büyükşehir Belediye Başkanı olmaya hak kazanan Abdullah Zeydan’ın mazbatasının, İl Seçim Kurulu tarafından AKP’li adaya verilmesi kararlaştırıldı. Gerekçe, daha önce memnu (seçme seçilme) hakları mahkemece kaldırılmış, sonra da yine mahkeme kararıyla iade edilmiş olmasına karşın, Adalet Bakanlığı’nın önceden planlandığı anlaşılan kararıyla seçimden iki gün önce Cuma günü saat 16.55’de gönderdiği kararla, kaldırılan memnu haklarının iadesinin yanlış olduğunu İlçe Seçim Kurulu’na ulaştırması. Böylece, Cumartesi günü resmi daireler kapalı olduğundan, seçimi kazanan Abdullah Zeydan’ın itiraz etmesi de mümkün olamıyor. Ve Van İl Seçim Kurulu, Belediye Başkanlığı mazbatasını, Abdullah Zeydan’ın yarısından daha az oy alan AKP adayına vermeyi kararlaştırıyor.

DEM Parti yöneticileri ve CHP başta olmak üzere pek çok partinin Genel Başkanları, bu haksız ve hukuksuz uygulamayı protesto eden açıklamalar yaptılar.

DEM Parti Milas İlçe Örgütü de bu akşam saat 18:00’de Atapark’ta, DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun gönderdiği açıklamayı basınla paylaştılar.

Açıklama şöyle:

“Partimiz 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Van’dan tarihte eşine az rastlanır bir zaferle ayrılmıştır. Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil toplamda 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırmış, İl Genel Meclisi’nde ise büyük farkla birinci parti haline getirmiştir. Van halkı iradesini net ve en güçlü şekilde sandığa yansıtmıştır. Bu güçlü irade, aynı zamanda kayyım rejimine verilen bir cevaptır.

Halk bu kadar açık mesaj vermişken, Van’da hukuksuz girişiller devreye konulmaktadır.

Bilindiği üzere Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. Zeydan, Van’da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak seçilmiştir.

Ancak 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen Zeydan’ın memnu haklarına itiraz etmiştir. Yetkili savcılık, talimat niteliğindeki bu idari itiraz yazısı üzerine, kesinleşmiş memnu hak kararını veren mahkemeye yeniden başvurmuştur. Mahkeme aynı gün kesinleşmiş memnu hak kararını geri almış ve memnu hak talebini reddetmiştir. Karar henüz kesinleşmeden, yani itiraz ve temyiz hakkı kullanılmadan hemen YSK’ya bildirimde bulunmuştur.

Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür.

Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz.

Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.

Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!

Halkımızın iradesini gasp etmeye heves edenleri uyarıyoruz.”

DEM Parti Milas İlçe Başkanı’nın Atapark’ta bu açıklamayı okuması sonrasında, alandaki Dem Partililer sloganlar attı ve 5 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldılar.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık