Dereköy’de ilçenin elde kalan tek merasına GES kurdurmama savaşı

Dereköy Mahallesi’nde yaklaşık 20 hektarlık mera alanında özel bir şirket tarafından kurulması planlanan GES (Güneş Enerji Santrali) için gerekli olan ÇED raporu öncesinde düzenlenen halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılım toplantısında köylünün ve çevrecilerin sorularına yanıt verilmemesi üzerine gergin anlar yaşandı. Köylüler ve çevreciler Bodrum yarımadasının tek merası olan Dereköy Merası’na GES kurulmaması için her türlü hukuki mücadeleyi vereceklerini belirterek tepki gösterdi.

Dereköy’de ilçenin elde kalan tek merasına GES kurdurmama savaşı
  • 18 January 2024, Thursday 12:26

Bodrum'a bağlı Dereköy Mahallesi Kavakderesi Mevkii’nde 20 hektarlık alanda Novus  Grup yatırım Enerji Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan güneş enerji santrali (GES) ve enerji depolama tesisi projesi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) yönetmeliği gereğince Dereköy Mahallesindeki köy kahvesinde halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılım toplantısı düzenlendi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya Bodrum Yurttaş İnsiyatifi, Bodrum Kent Konseyi, Muğla Çevre Patformu, Gümüşlük Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Gümüşlük Forumu üyeleri çevreciler ve köylüler katıldı.

SORULARA YANIT VERİLMEYİNCE GERGİN ANLAR YAŞANDI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkililerinin öncülüğünde düzenlenen toplantıya ÇED raporunu hazırlayan şirket yetkilisinin sunumu ile başlandı. Yaklaşık 10 dakika süren sunumun ardından köylüler ve çevreciler ÇED raporunu hazırlayan şirket yöneticilerine Bodrum yarımadasının kalan tek merasında kurulacak GES’in yaratacağı çevre ve doğa olumsuzluklarının yanı sıra, yaşamını hayvancılık ile sürdüren köylülerin merasız kalacağını belirterek, yönelttikleri sorulara yanıt verilmeyince gergin anlar yaşandı. Köylüler “GES kurmak için bula bula yarımadanın en önemli ve tek merasını mı buldular, ayrıca sorularımıza yanıt verilmiyor, o zaman biz buruya niye geldik, siz niye buradasınız” diyerek tepki gösterdiler. Köylüler ilgili bakanlık temsilcilerini firma yetkilisiymiş gibi hareket ettikleri için eleştirdiler. Projeye göre GES’in kurulacağı alanın yerleşim yerinden 1 kilometre uzakta olması gerekirken Merve Abayoğlu “Proje gerçekleri yansıtmıyor, mera alanı bakın benim evimin 10 metre yanında” diyerek tepki gösterdi.

SEN PARA KAZANACAKSIN BİZ HAYVANLARIMIZI NE YAPACAĞIZ

Hayvan yetiştiricisi Kadir Akkaya Dereköy’ün geçiminin tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek “Köyümüzün en büyük isteği bu projenin hayata geçmemesi.  Çünkü 24 hektarlık mera alanına güneş panellerini koyarak köyün hayvanlarının otlayacağı yeri yok edecekler bugün firma yetkilileri ve ÇED raporunu hazırlayanlara sorduk fakat hiçbir cevap alamadık, bizim hayvanlarımız nerede otlayacak dedik, bir alternatif var mı yok, biz hayvanlarımızı ne yapacağız? Yine cevap yok, sen para kazanacaksın biz hayvanlarımıza bakamayacağız dedik, beyefendi başını öne eğdi cevap veremedi. Başını öne eğip cevap veremeyeceğin sorular varsa böyle bir projeyi neden yapmaya çalışıyorsun. Ayrıca bu şahıs GES yapacaksa gitsin özel bir mülk, özel bir arsa satın alsın, oraya GES’ini  kursun; yoksa köylünün merasını yok etmesin. Köyün 24 hektarlık arazisine el koymaya çalışıyor” dedi.

 BU PROJEYE EVET DEMEK BODRUM'UN GELECEĞİNİ YOK ETMEK DEMEK

Gümüşlük Çevre Koruma ve Güzelliştirme Derneği yöneticisi ve fotoğraf sanatçısı İbrahim Hakkı Zırh ise “Dereköy'de ki cennet  Kavak Deresi'nde GES yapılması demek Bodrum'un en önemli yaşam alanlarını biri olan yeri yok etmek demektir. Bodrum’da  insanların hafta sonlarında sessiz sakin piknik yapmak için  kaçıp geldikleri dinlendikleri ve köylülerin hayvanlarını otlattıkları tek yer burası kaldı. Burası Bodrum'un kalan son merası.  Dereköy ve yakın köydeki insanlar hayvanlarını burada otlatıyorlar buraları onlar için can damarı mera alanı bitişiğindeki Kavak Deresi Bodrum'un akan tek canlı deresi ve en önemlisi onlarca kuş ve bitki çeşidinin bir arada bulunduğu bir alan. Bu nedenle buraya GES yapılması bir çevre felaketinin yanı sıra, insanların ve hayvanların en önemli yaşam alanını yok edecek, bu alanları yok ettiğimiz zaman Bodrum'un geleceğini de yok etmiş oluyoruz biz buna sonuna kadar karşı çıkacağız, her türlü hukuksal mücadeleyi vereceğiz” ifadelerini kullandı.

20 BİN GES PANELİ KURULACAK

Yaklaşık 20 bin GES panelinin kurulacağı mera alanı önünde açıklama yapan Gümüşlük Forumu yöneticisi Bige Karan ise “Köylüler ve STK temsilcileri olarak burada kurulması planlanan GES’in vereceği zararları araştırdık ve burada tam 146.000 dönümlük araziye GES kurulacak ve arazinin toprağı sıyrılarak mera alanı bozulacak, buradan tonlarca atık çıkacak sosyal tesisler yapılacak ve bunlar çok dar olan Kavak Deresi yolundan geçecek köyün içinden geçecek. Bugünkü toplantıda gördük ki, bu proje Bodrum'un hemen hemen tek kalmış doğal alanını tahrip edecek çünkü bütün bunlar yani GES’ler ve diğer enerji sistemleri sürdürülebilir yaşam alanlarını yok etmektedir. Bugün toplantıda bütün köylülerle birlikte bunun burada olamayacağını, GES’i kuracak firmaya da ve ÇED yetkililerine ve raporu hazırlayan firmaya da anlattık. Ayrıca çok donanımlı gelmediler, sorulara yanıt veremediler. Onlar bizi bilgilendireceği yerde biz onları bilgilendirdik. Böyle bir mera alanında doğal güzellikleri ile kaplı bir hayvanların yaşam alanında böyle bir projeye uygulamaya koymayı mantık almıyor GES’e karşı değiliz. Ancak doğru yere doğru proje diyoruz. Bodrum yarımadasını Rüzgar Enerji santrallerinin girmesini belediye ile birlikte nasıl durdurduysak GES’leride o şekilde durduracağız” diye konuştu.

FİRMA YETKİLİSİ SORULARA YANIT VEREMEDİ

Novus  Grup yatırım Enerji Üretim A.Ş YÖNETİCİSİ Ercan Umut ise çevreci ve köylülerin sorularını yanıtlamakta güçlük çekti. Umut “Sonuçta burası devletin tasarrufunda olan bir yer, Bizde ürettiğimiz  enerjiden burada ve Milas’ta yaşayan insanlar yararlanacak. Bildiğim kadarıyla tutum ve tasarrufta bulunabilecek büyük araziler olduğu için burayı seçtik” dedi. Birçok soruyu yanıtlayamadı. Çevreci ve köylüler sorularının yetersiz ve yanıtsız kalması üzerine toplantıyı terk etti, toplandı sona erdi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık