Disney'in Atatürk dizisi kararına Milas’tan da tepki geldi

​​​​​​​Dijital yayın platformu Disney Plus'ın Aras Bulut İynemli’nin başrolünde yer aldığı “Atatürk" dizisini yayınlamama kararı ve bu kararın arkasında ABD'deki Ermeni lobisinin baskısı olduğu iddiası, tüm Türkiye'de olduğu gibi Milas ve Muğla’dan da çığ gibi büyüyen tepkilere neden oldu. "Atatürk" dizisi kararına tepki gösterenler arasında Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras başta olmak üzere birçok belediye ile siyasi parti temsilcisi de var.

Disney'in Atatürk dizisi kararına Milas’tan da tepki geldi
  • 04 August 2023, Friday 14:31

Geçen yıl Türkiye’de yayın hayatına başlayan Disney Plus platformu, 2023 yılı içerisinde Aras Bulut İynemli’nin başrolünde yer aldığı “Atatürk” dizisini yayınlayacağını açıklamıştı. Geçen haftalarda sürpriz bir şekilde yerli içerikleri kaldıran platform, “Atatürk” dizisine de yer vermeme kararı aldı. İptal kararının Ermeni lobisinin baskılarıyla alındığı öne sürüldü.

ABD’deki Ermeni diyasporası Amerika Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA) destekçilerine Atatürk’ü yücelttiğini iddia ettikleri diziye karşı yürüttükleri kampanya için teşekkür ederek dizinin iptal edildiğini açıkladı. Çekilen bölümlerin, 3 Kasım’dan itibaren sadece Türkiye’deki sinemalarda gösterilecek uzun metrajlı bir filme dönüştürüleceği de iddia edildi.

Bu gelişmeler üzerine Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, sosyal medya hesabından yaptığı kınama paylaşımında “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir TV dizisinin bir takım lobi faaliyetleriyle iptal edilmesi kabul edilemez! Disney+ isimli yayın platformunu protesto ediyor, Büyük Atatürk’e ve Türk Milletine yapılan bu saygısızlığı kınıyorum.” Derken, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise, “Vatandaşı olmaktan gurur duyduğum ülkemin ve mensubu olmaktan gurur duyduğum Partimin Kurucusu, 30 Yılımı vermekten onur duyduğum Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ise ebedi Başkomutanı olan Mustafa Kemal Atatürk gibi eşi benzeri olmayan bir şahsiyetin hayat hikayesi, siyasi lobi kumandalı yayın platformlarının oyuncağı değildir ve olamaz. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içinde ticari faaliyetlerde bulunan yabancı firmalar da ülkemizin değerlerine kayıtsız şartsız saygı duymak zorundadırlar. Dolayısıyla, ülkemizin Kurucusu ve ebedi lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan diziyi yayından kaldıran Disney Plus adlı yayın platformunun, bu diziyi sinemada veya başka bir yerde yayınlatması değil, bu ülkeden gitmesi gerekir.” Dedi.

RTÜK Başkanı Şahin, kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık