Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde Akbelen’de Zeytincilik Kanunu çiğneniyor..

İkizköy Çevre Komitesi, 26 Kasım ‘Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde, bir açıklama yaparak, zeytinliklerinin hemen dibinde, kesilen Akbelen ormanında büyük dinamit patlamaları yapılarak, Zeytincilik Kanunu’nun açıkça iğnendiğini belirterek, suç duyurusunda bulundular.

Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde Akbelen’de Zeytincilik Kanunu çiğneniyor..
  • 26 November 2023, Sunday 11:51

 

Türkiye’de zeytinlerin yasal koruyucusu olan Zeytincilik Kanunu ne yazık ki Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde de uygulanmıyor. Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde 24-30 Temmuz tarihleri arasında yapılan kesimin ardından zeytinliklere ve yerleşim alanlarına çok yakın mesafede aralıksız bir şekilde dinamit patlamaları ve maden çalışmaları devam ediyor. “Akbelen’den Vazgeçmiyoruz,” diyen İkizköy Komitesi,  change.org/ikizkoydireniyor adresinde imza kampanyalarına destek bekliyor.

 

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanuna göre, zeytinliklerin 3 kilometre yakınına hiçbir tesis ve faaliyet yapılamaz. Fakat köylüler hem evlerine hem de zeytinliklerine çok yakın mesafe dinamit patlatıldığını ve bunun kanuna aykırı olduğunu belirterek 22 Kasım 2023 tarihinde Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe verdiler, yetkililerin acilen yerinde inceleme yapmasını talep ettiler.

 

İkizköy Çevre Komitesi patlama anlarını şöyle dile getiriyor: “Siren seslerin ardından patlamalar başlıyor. Tozun dumana karıştığı o alan, bu yılın Temmuz ayına kadar Akbelen Ormanı’ydı. Şu anda dinamitlerle ve iş makineleriyle yerleşim yerlerinin ve zeytinliklerin hemen yanında ormandan kalan son toprak da  gece gündüz hızla yok ediliyor. Son bir haftadır devam eden patlatmalarda yaklaşık bir seferde 10-11 dinamit patlatılıyor. Tüm dünyanın ölmez ağaç olarak da anılan zeytin ağaçlarının önemini vurguladığı Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde ne yazık ki Türkiye’de zeytin kanunu çiğneniyor, ormanın ardından şimdi de zeytinlikler hiçe sayılıyor.”

 

“Biz her şeye rağmen üretmeye, zeytinlerimizi yaşatmaya ve korumaya devam edeceğiz. Akbelen’den, yaşam alanlarımızdan ve de zeytinlerimizden vazgeçmiyoruz. Zeytin için adalet, Akbelen için adalet!” diyen ve Zeytin Ağacı Günü’nde bir araya gelecek olan köylü kadınlar, zeytin hasadının ardından hep birlikte zeytinlerini kurup bu günü dayanışma içinde kutlayacaklar.

HABERE AİT VIDEO

https://www.odatv4.com/guncel/akbelende-dinamitler-patliyor-120013264
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık