Egzoz muayenesini yaptırmayanlara ceza yağacak

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi kapsamında, egzoz muayenesini yaptırmayan araçlar, trafiği aksatmadan denetlenecek. Muayenesini yaptırmayan araç sahiplerine 2 bin 815 lira ceza yazılacak.

Egzoz muayenesini yaptırmayanlara ceza yağacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl itibarıyla trafiğe kayıtlı araçların nüfusa oranına bakıldığında, Burdur ve Muğla'da her iki kişiye bir aracın düşmesi dikkati çekti. 

Motorlu taşıtların neden olduğu kirlilik, toplam hava kirliliğinin yüzde 13'ünü oluşturuyor. Trafiğe çıkan araç sayısı arttıkça bu oran da artıyor. Egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkilerinden çevreyi korumak amacıyla; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile protokol imzalandı.

Protokol çerçevesinde tescilli tüm araç bilgilerinin kullanıldığı Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ile entegre çalışacak olan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi  (EGEDES)  Projesi kapsamında araçlar kontrol edilecek.

Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından deneme ve test faaliyetleri ise dün itibariyle başladı.

Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi ile egzoz muayenesi yaptırılmayan araçlar trafikte otomatik olarak tespit edilecek. Buna göre, yol kenarında ve seyir halindeyken cihazla yoldan geçen araçların plakaları okunacak, internet üzerinden egzoz sistemine bağlanarak ölçüm yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulanacak ve birkaç saniyede araç görüntüsüyle beraber rapor oluşturulacak.

Tespit edilen araç sahiplerine Çevre Kanunu’nun 20. Maddesi (a-1) bendi kapsamında 2022 yılı için 2.815,00 Türk Lirası idari yaptırım uygulanacak.    

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık