“Elden vadeli satış dönemi bitti”

Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, vadeli satışlarda kredi kartı sistemine geçilmesi ile ilgili eleştirilere cevap verirken, ayrıca drone ile ilaçlama hakkında da üreticilere bilgiler verdi.

“Elden vadeli satış dönemi bitti”
  • 10 June 2023, Saturday 11:51

Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar’ın; “Müjde! Tüm çiftçilerimize duyurulur. Milas Ziraat Odası Tarım Marketten yapacağınız vadeli satışlarda kredi kartı sistemine geçilmiştir. Yapacağınız alışverişlerde artık elden vade sistemine son” ifadelerini kullanmış bu da üreticiden tepki görmüştü.

GÜNÜMÜZDE KİMSE ARTIK BU SİSTEMLE ÇALIŞMIYOR

Üreticinin tepkisini sorduğumuz Başkan Akar, “Artık vadeli satışlarda kredi kartı ile satışlarımız olacak. Elden vadeli satış dönemi bitti. Üreticimize elden satışlarımızı yaptığımız zaman gecikmeler yaşanabiliyor. Vadesi geçmiş borçlara yeni vadeler isteniyor. Buradaki paralar bize ait olmadığı için vade isteyen üreticimizi ödemesini zamanında yapar mı diye araştırmak zorunda kalıyoruz. Bu da bize zaman kaybettiriyor. Anlaşma yaptığımız bankanın sunduğu avantajların çiftçimizi mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. Üreticimizin parasının güçlenmesi gerekiyor. Günümüzde kimse artık bu sistemle çalışmıyor. Devlete ait kredi kooperatifleri bile artık kefilsiz işlem yapmıyor.” Dedi.

TARIMDA DA TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMAMIZ GEREKİYOR

Teknolojiye tarımda da ayak uydurulması gerektiğini söyleyen Kahraman Akar, “Çiftçilerden talep geldiği takdirde çiftçilerin zirai drone hizmetinden uygun koşullarda yararlanabilecektir” dedi.

Milas Ziraat Odası ve MİZOTAR’ın organizasyonuyla Mana Havacılık yetkilileri, zirai drone kullanarak MİZO bahçesindeki zeytinlikte ilaçlama gerçekleştirdi. Zirai insansız hava aracı, zeytin bahçesinde zeytin sineği zararlısına karşı havadan ilaçlama yaptı.  

Drone ile üreticilere sıvı ilaç hizmeti verdiklerini anlatan Akar, “Milaslı üreticilerimize söz vermiştik. Drone ile ilaçlama diye. Hem zamandan tasarruf, hem maddiyat olarak daha uygun. Mana Havacılık ile anlaşma yaptık. Drone ile ilaçlama hizmetini Milasımıza getirdik. Tarımda da teknolojiye ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyorum. Bundan 3-5 sene sonra her üreticimizin evinde belki bir drone olacak. Teknolojiye tarımda da ayak uydurmamız gerekir” şeklinde konuştu

Milaslı çiftçilerden talep geldiği takdirde çiftçilerin zirai drone hizmetinden uygun koşullarda yararlanabilmeleri için çalışma yapıldığını söyleyen Akar, “Buradaki kriterimiz ilaçlanacak alanın 50 dönüm üzeri olmasıdır. İlaçlama ücreti de dekar başı 45 TL’dir” dedi.  

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık