Emlak Sektörü İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor 

Milas Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Kırkık’ın yaptığı bilgilendirmeye göre; ilan siteleri eğer 1 Kasım 2023 tarihine kadar istenilen yazılımı yerine getirebilirlerse Emlak Sektörünün yeni bir başlangıca gireceğini ifade etti. Milas Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Kırkık, 17 Ekim Salı günü Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) olarak Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Emlak Sektörü İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor 
  • 20 October 2023, Friday 13:46

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, ardından da Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ı ziyaret ettiklerini belirten Başkan Kırkık, dernek olarak emlak sektörünün sorunları ve çözüm yolları konusunda bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi.

100 BİN TL İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK

Kırkık’ın yeni dönem için ve Ankara gezisi hakkındaki değerlendirmeleri şu şekilde;

“Yeni dönemde ilan paylaşımı yaparken satıcının da bütün bilgilerini ad, soyad, TC kimlik numarası ve telefon numarası satıcı ile sorumlu emlak danışmanı emlakçı arasında yapılması mecburi yetkilendirme sözleşmesini de sisteme girmesi mecburidir.

Yalan yanlış müşteriye yanıltıcı ilan girenler hakkında yasal işlem yapılacak olup her bir hatalı işlem için 100 Bin TL idari para cezası kesilecektir.

ADA, PARSEL VE BAĞIMSIZ BÖLÜMLERDEKİ KONUTLARI 3 BOYUTLU GÖRECEĞİZ

Geçtiğimiz Salı günü Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) olarak önce Tapu ve Kadastro Genel Müdürümüz Sayın Zeki Adlı beyi ardından Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat Beyi ziyaret ederek, bu konularla ilgili olarak bilgi alış verişinde bulunduk.

Tapu Kadastro Genel Müdürümüz yakın zamanda parsel sorguda girdiğimiz ada, parsel ve bağımsız bölümlerdeki konutların 3D olarak sisteme gireceklerini bu durumun alıcının yanlış bir evi almama konusunda yardımcı olacağını dile getirmiştir. Web Tapu sisteminde ara sırada olsa belli aralıklarla sorunlar yaşandığını bununla ilgili yazılım güncellemesi yapıldığını tahmini 2024 yılında yepyeni bir yazılımla bu tür sorunların da giderileceğini belirtmişlerdir.

Bir sonraki ziyaretimiz Ticaret Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat Bey oldu.

Sayın Bakanımız Sektördeki sorunlarımıza vakıf son derece duyarlı bir o kadar da kararlı bir şekilde yaşanılan sorunların azamiye indirmesi konusunda elinden ne geliyorsa yapacağının sözünü bizlere vermiş olup hızlı bir şekilde çalışmalar yaptıklarını dile getirmişlerdir.

KAÇAK EMLAKÇILARA KÖTÜ HABER

Spekülatif ilanlar başta olmak üzere ayakçı tabir ettiğimiz maalesef önünü alamadığımız kaçak emlakçı arkadaşlara da kötü bir haberim olacak.

10-15 gün içinde 1.500 yeni denetmenler sosyal medyalar Facebook Instagram letgo vs ilan sitelerini didik didik ederek Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olmadan emlakçılık yapmak isteyen arkadaşlara 100 bin TL’den başlayan artarak ciddi cezalar kesilecektir.

Geçtiğimiz ay bu konuda 545 kişiye 54.500.000 TL cezalar kesilmiş olup bakanlık bunu resmi olarak açıklamıştır.

İl Ticaret Müdürlükleri bünyesinde alınacak bin beş yüz yeni denetleme ekibiyle bundan sonra öyle kolayca bu işlerin yapılamayacağını belirtmişlerdir.

TEMFED Federasyon olarak bizde elimizden geldiğince kendilerine her türlü yardıma hazır olduğumuzu genel başkanımız sayın Hacı Ali Taylan ve federasyonumuza bağlı tüm oda ve dernek başkanımızla destek olacağımızı ilettik.”

EMLAK SEKTÖRÜ YENİ BİR DÜZENE GİRECEK

Ziyaretlerin ardından izlenimlerini paylaşan Başkan Kırkık, “Şahsi fikrimi söylemek gerekirse bu defa emlak sektörü yeni bir düzene girecek gibi görünüyor. Çünkü sayın Bakanımız bu konuda çok kararlı. Ben umut ediyorum ki gelecek sektörümüz için çok iyi ve parlak olacak.

Ben iki kelamda artan Konut ve Kira fiyatları konusundan da bahsetmek istiyorum. Bu durum maalesef sektörde ciddi sıkıntı yarattığını birçok kişinin mahkemelik olduğunu hem ev sahipleri hem de kiracıların bu konuda mağdur olduklarını biliyor ve görüyorum. Sağduyulu davranarak bu zor günleri hep birlikte atlatacağımızı düşünüyorum.

Her iki taraf da kendi tarafından bakıldığında haklı olduğunu mutlaka orta bir noktada buluşabileceğimizi düşünüyor.” Dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık