“Gazeteciye Yapılan Saldırılar Meşrulaşmasın”

Bu hafta başında, Aydın’da uyuşturucu madde satıcılarıyla ilgili bir haberi izlerken, sanık yakınlarınca saldırıya uğrayan meslektaşlarımız Kıymet Sarıyıldız ve Murat Uçkaç’la ilgili olarak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu bir kınama mesajı yayınladı.

“Gazeteciye Yapılan Saldırılar Meşrulaşmasın”

Geçtiğimiz Kasım ayı içinde  Akasaray’da Uyuşturucu madde satarak gençlerimizi zehirleyen uyuşturucu tacirlerinin haberlerini takip ederken zanlı yakınları tarafından Gazeteci Meryem Selçuker ve kameraman arkadaşımıza yapılan saldırıdan sonra bu kez de Aydın’da görevi başındaki meslektaşlarımızın darp edilmesi gazetecilere yönelik saldırıların artarak meşrulaşması kaygı yaratmaktadır.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu  yönetim Kurulu, Aydın’da görevini yapmaya çalışan genç gazetecilere yapılan saldırı ile ilgili  yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Genç gazeteci meslektaşlarımız Kıymet Sarıyıldız ve Murat Uçkaç'ın haber takibi sırasında Aydın adliyesi önünde uğradıkları saldırı hepimizi derinden üzmüştür. Tam da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü haftasında bu saldırının gerçekleşmiş olması, aslında anlatmak istediklerimizin yaşanmış üzücü bir özetidir. Gazetecilik bir kamu görevidir. Meslektaşlarımız bu görevi yerine getirirken, yasalardan ve basın kanunundan güç alırlar. Son yıllarda görevleri başındaki gazetecilerin, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet, adeta şiddeti uygulayanlar tarafından meşru görülmeye başlanmıştır. Kendilerinde bu hakkı görüyor olmalarının kabul edilebilir hiçbir mazereti yoktur. Devletimizin yapılan bu saldırılara yönelik ciddi bir çalışma yapması elzem olmuştur. Yapılan bu saldırılar hiçbir gazeteci arkadaşımızı yıldıramayacak, aksine daha çok bu olayların üzerine gitmesine vesile olacaktır. Görevi başındaki genç gazeteci meslektaşlarımız Kıymet Sarıyıldız ve Murat Uçkaç’a yapılan ve maşrulaştırılmaya çalışılan darp olayının sorumlularının adalet karşında hesap vermeleri ve gerekli cezai işlemlerin yapılmasını ve her zaman söylediğimiz gibi İçişleri Bakanlığının gazeteciye yapılan saldırılar konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri ve  gerekli tedbirleri almasını istiyoruz.”

Saldırıya uğrayan Aydın Gazeteciler Cemiyeti üyeleri  meslektaşlarımız Kıymet Sarıyıldız ve Murat Uçkaç’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık