Girgin, şoförlerin derdini anlattı: “1500 TL İLE TEKER DÖNER Mİ?”

​​​​​​​Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2023 Bütçesi görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bu hafta yapıldı. CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a “Bakanlığınızın sorumluluğundaki bazı uygulamaları seçim bölgem Muğla üzerinden değerlendirmek istiyorum” diyerek taşımacı esnafının sorunlarını dile getirdi.

Girgin, şoförlerin derdini anlattı: “1500 TL İLE TEKER DÖNER Mİ?”
  • 07 November 2022, Monday 10:01

Girgin şunları söyledi:

ŞOFÖR ESNAFININ GELİR DESTEĞİ ARTTIRILSIN

Ücretsiz seyahat yükümlülüğü bulunan ve belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine 1.500 lira gelir desteği ödemesi yapılmaktadır.

“Özel halk araçları için yapılan 1.500 lira gelir desteğinin artırılması gerekiyor. Yanlış uygulama nedeniyle Şoför esnafı ile vatandaşlar bazen  karşı karşıya geliyor. Hak sahibi ile şoför esnafı arasında tartışmalar yaşandığına tanık oluyoruz.

Esnafın taşıdığı yolcunun bazen yarıya yakını ücretsiz oluyor. Mazot aldı başını gitti. Maliyetler, bakım, sigorta derken esnafa verilen aylık 1500 TL ile teker döner mi? Çözüm, miktarın artırılması ve adaletli ödemenin yapılmasıdır.

SOSYAL DEVLET YAŞAMI KOLAYLAŞTIRANDIR

Enflasyon artışından kaynaklanan ekonomik olumsuzluklar ve işletme maliyetindeki artışlar sebebiyle faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında, ödenen gelir desteğinin mutlaka artırılması gerekmektedir.

Sosyal devlet yaşamı kolaylaştırıcı, iyileştirmeleri yapmak durumundadır. Bunun bedelini de bütçeden karşılar. Sermayenin trilyonlarca, milyarlarca vergi borçlarını affederken, yok sayarken, bir kalemde üstünü çizerken eli titremeyen siyasi iktidar sıra şoför esnafına ve ücretsiz seyahat yükümlülüğü olan vatandaşa gelince cimri davranıyor.

ÖZEL TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA YAPILAN GELİR DESTEĞİ ÖDEMESİ ADALETSİZDİR

Özel toplu taşıma araçlarına yapılan gelir desteği ödemesinin adaletli olması için biniş sayıları dikkate alınmalıdır.

Taşımacı esnafın gelir dağılımındaki adaletsizliğin önüne geçilmesi amacıyla aylık istatiksel biniş raporlarına istinaden ücret tarifesi, taşınan ücretsiz yolcu sayısı ve güzergâh mesafe verileri doğrultusunda Muğla İli genelinde Bakanlıkça ödenen gelir desteğinin tüm taşımacı esnafın ücretsiz yolcu biniş sayıları gözetilerek gerekli hesaplamalar doğrultusunda ödenmesi sağlanmalıdır.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık