Girgin Taşeron İşçilerin Kadro Talebini Meclis Gündemine Taşıdı

​​​​​​​CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, 2023 Bütçesi genel görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a kadro alamayan binlerce taşeron işçi için bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

Girgin Taşeron İşçilerin Kadro Talebini Meclis Gündemine Taşıdı
  • 03 November 2022, Thursday 9:48

Girgin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şunları söyledi:

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN KADROYA GEÇECEK?

"Amasız, fakatsız kadro verilecek" dediniz ancak binlerce taşeron işçi hâlâ kadro alamadı.

KİT çalışanları, Karayolları, diş protez, laboratuvar teknikeri ve teknisyenleri, radyoloji, MR, hastane bilgi yönetim sistemleri fizyoterapistler, sterilizasyon ve dezenfeksiyon çalışanları, üniversitenin sosyal tesisleri, hâkimevleri, öğretmenevleri çalışanları, akşam sanat okulları, polisevleri çalışanları, yemekhane çalışanları, belediye şirket işçileri, diğer yüzde 70 engeline takılanlar ve 4 Aralık mağdurları, çağrı merkezler çalışanları ne zaman kadroya geçecek?

Kadro alamayan kaç işçi vardır? Kadro alamayan işçiler için bir çalışma var mıdır?

HBYS PERSONELİ KADRO BEKLİYOR

Girgin ayrıca Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi (HBYS) ve Bilgi İşlem çalışanlarının kadro talebini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Girgin şunları söyledi:

“2018 yılında hastanelerde çalışan yüz binlerce işçi 696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçti fakat Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi (HBYS) bu kadronun dışında bırakıldı.

İhale türlerinde HBYS yazmayan, işçilik bedeli %70 olan hastane bilgi işlem çalışanları, Türkiye'nin birçok ilinde kadroya alınırken, aynı işi yapan ve 2014'te ihale türü değiştirilen HBYS Hastane Bilgi İşlem Çalışanlarının kadroya alınması ne zaman olacak?

Hastanelerin ağ, donanım ve diğer tüm sağlık medula sistemlerini her türlü zorlu şartta ayakta tutmayı başaran, ülkemizi sağlık alanında parmakla gösterilen bir konuma ulaşmasında büyük emeği olan HBYS çalışanları artık görev yaptıkları kurumlarda daimi işçi olarak çalışmak istiyorlar.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan bilgi işlem personelleri, ihalelerden kaynaklanan sebeplerden dolayı mağdur edildiklerini ve bu yapılan yanlışın bir an önce düzeltilmesini istiyorlar.”

SORU ÖNERGESİ

Girgin Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

1) Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kuruluşlarında çalışan kaç HBYS personeli bulunmaktadır?

2) HBYS personelinin kadroya alınması için yapılan bir çalışmanız var mıdır?

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık