“Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinde festival organizasyonu yasal değildir, iptal edilmelidir”

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, önümüzdeki ay Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde düzenleneceği bildirilen festival organizasyonunun iptali için, bir dizi girişimde bulundu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinde festival organizasyonu yasal değildir, iptal edilmelidir”

“13-16 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ula İlçesi, Gökçe mahallesi sahilinde yapılacağı duyurulan ve bilet satışlarına başlanan Çağdaş Fest isimli müzik festivalinin gerekli yasal izinlerinin olmadığı anlaşılmıştır. 

 MUÇEP Gökova Meclisi olarak Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan ve  Nitelikli Koruma Alanı statüsündeki bölgede bu tür faaliyetlerin koruma kullanma esaslarına aykırı olduğunu ve Valilik tarafından izin verilemeyeceğini duyurmuştuk.  Organizasyon sahibinin gerekli tüm izinleri aldığı şeklinde basına yaptığı açıklama üzerine meclisimiz ilgili kurumlarla görüşerek bu bilginin doğruluğunu araştırmıştır. Alınan bilgilere göre; Ula Kaymakamlığına yapılan başvuru üzerine yalnızca etkinlik güvenliğinin sağlanması ile ilgili “olur” verildiği , Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumuna yapılan başvuruya ise  festivalin yapılmak istendiği alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde olduğundan o alanda yapılmasının yasal olarak mümkün olmadığının hatırlatıldığı ve talebin red edildiği, dolayısı ile Valilik tarafından da herhangi bir izin verilmediği anlaşılmıştır.

 Bu somut durum karşısında festivalin yasaları ve doğa koruma kurallarını yok sayarak  aynı alanda gerçekleştirilmesinde ısrar edilmesi ve bilet satışına devam edilmesi yurttaşların da mağduriyetine neden olacaktır. Festival organizatörüne Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yasalara aykırı olarak düzenlenen bu etkinliğin derhal iptal edilmesi için çağrımızı yeniliyoruz. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık