Hastane yoluna TOKİ çözümü ve yeni adliye binası yapılması önerisi

MİLAS, HASTANE KAVŞAĞINA ÇÖZÜM BEKLİYOR!..

Hastane yoluna TOKİ çözümü ve yeni adliye binası yapılması önerisi
  • 19 September 2023, Tuesday 9:48

Okullar açıldı ve Milas-Bodrum karayolundan İMİ Koleji, KYK Yurdu ve Hastane’ye gidiş-geliş trafiğinde müthiş bir artış var. Zaten karayolları yasasına göre, hiç de uygun olmayan bir giriş-çıkış bağlantısı şimdiki yol. Her an büyük bir kazaya neden olması da işten bile değil..

Hastaneye doğru gidişin bir başka yolu ise, Milas Sanayisi’nin üst tarafında, Gülibrişim Caddesi’nden olan bağlantı ve gidenler bilir, hiç de uygun olmayan bir yokuş ve neredeyse tek geçişli dar bir yol. Bir diğeri de, Gülibrişimin başlangıcından Sodra’ya çıkan yol. Bu yol daha düzgün ve geniş, ama Sanayi içinden ve Gülibrişim Kavşağı’ndaki sanayi yoğunluğundan kendinizi kurtarırsanız!.. Zaten ambulanslar da bu yolu tercih ediyorlar, ama Sanayi içindeki keşmekeşi de iyice artırıyor..

Yıllar önce, yeni Milas Devlet Hastanesi inşaatı biterken, hâlâ ortalıkta yol yoktu ve Milas Belediyesi de, imar planında bile olmayan, ama hastane müteahhidince oluşturulmuş imar dışı yolun istinadlarını ve asfaltını yapmadan önceydi. Milas Kent Konseyi üyesi olarak, o sıralar bütün milletvekilleriyle toplantılar yapıyor ve kentimizin temel meselelerini onlara da anlatıyor ve çözüm talep ediyorduk. AKP Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’le MİTSO lokalindeydik. Hastanenin neredeyse bittiğini, ama hem kent içinden, hem de Bodrum istikametinden gelecek olanların hastaneye ulaşımı için elzem görülen ve mezarlığın üst tarafında yapılması gereken köprülü kavşak düzenlemesini gündeme getirerek, bu konuda bir çalışma olup olmadığını sormuştuk kendisine. Aldığımız cevap, “Oraya o hastaneyi yapan devlet, merak etmeyin, o yolu da mutlaka düşünmüştür” şeklindeydi. Kendisinin bilgisi olmadığını, ama ilgililerin, dağın hemen en üst kısmına yapılan hastaneye ulaşımı düşünmemiş olamazlardı!?

Sonra Belediye, hastanenin hiç olmazsa kentle bağlantısını kurmak için mevcut yolu yaptı, ama o yola varmak için nereden geçilecekti? Bu soruya yanıt yoktu. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, talebin kendilerine, hastane hizmete gireceği sırada geldiğini, ama böyle bir köprülü kavşağın, planlama vb. çalışması dahil 2-3 yıl alacağını söylemişti bir toplantıda. Sonra bakanlar da geldi, kendisine yerinde gösterildi sıkıntılı durum. Ancak hâlâ bir çözüm yok!..

Yaptığımız araştırmalara göre, en son bu yılın başında Muğla’da Karayolları Şube Müdürlüğü’nde, pek çok kurumun katıldığı bir toplantıda gündeme gelmiş ve zeytinlik olan alanda imar değişikliğine özellikle Tarım Bakanlığı’nın çok sıcak bakmadağı ve işin uzayabileceği de söylenmiş.

Öte taraftan, Milas Adliyesi’nin yetersiz kaldığı, Bodrum’da olan Ağır Ceza Mahkemesi’nin de Milas’a geleceği, bu nedenle, bizim mezarlığın üst tarafında, köprülü kavşak yapılabilecek alana yakın bir bölgede yeni bir Adliye Binası yapılması da görüşülmüş.

Bu arada, Devlet Hastanesi’ni Milas’a bağlayan Dr. Şadan Gökovalı Caddesi’nin alt ve üst kısmına yapılması planlanan, beşyüz küsur konutluk, kura çekimleri bile yapılmasına karşın hâlâ temeli atılamamış TOKİ evlerinin başlayamamasının en büyük nedeninin de, bölgenin yol sorununun çözülememesi olduğu söyleniyor. Hatta bu nedenle, köprülü kavşağa kurumlardan gelecek izinlerin vakit alacağı söylemine karşın, bu kavşağın TOKİ tarafından üstlenilerek, imar planı yapma yetkisi de olan TOKİ tarafından izinler sorununun kolaylıkla aşılabileceği de konuşulmuş.

Ancak bu yıl başında yapılan toplantı sonrasında yeni bir gelişme olduğuna dair, yaptığımız araştırmalarda bir cevap bulamadık.

Bu sorunun, yeni Muğla Valisi İdris Akbıyık’a da aktarıldığı, önceki vali Orhan Tavlı’nın da bu kavşakla ilgili bir toplantı yapılarak karar alınması yönünde talimatının olduğunu da öğrendik.

Bütün yetkilileri, çok büyük bir felakete neden olmadan, bu köprülü kavşak projesini bir an önce çözümlemeleri ve sonlandırmaya çağırıyoruz; bütün Milaslıların en önemli beklentilerinden biri bu konu..

Sanayi içinden geçen yolla ilgili olarak da mutlaka Belediye tarafından bir çözüm bulunması gerekiyor. Sodra bölgesinde yoğunluk artıyor ve imarı ova yerine Sodra’ya yönlendirmenin en önemli unsurunun, bölgenin ulaşım ve bağlantı yollarının rahatlatılması olduğu unutulmamalı..

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık