HES kodu olmayanlar bu alanlara giremeyecek..

Milas’ta tüm kamu kurum ve kuruluşları, kapalı pazar yerleri ile AVM’lerde HES kodu uygulanacak.

HES kodu olmayanlar bu alanlara giremeyecek..

Son günlerde Milas’ta artan koronavirüs vaka sayıları sonrası Milas İlçe Hıfzıssıhha Kurulu yeni bir karar aldı.  

Milas İlçe Hıfzıssıhha Kurulu,  özellikle halkın yoğun kullandığı, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra AVM ve Pazaryeri gibi kalabalık katılımların oluştuğu alanlara artık HES Kodu olmadan girilemeyeceği kararını aldı. Bu karar kapsamında Milas’ta kamu kurum ve kuruluşları, kapalı pazar yerleri ve AVM’lere HES kodu olmayan giremeyecek.

HES Kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

HES Kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

E-devlet üzerinden HES kodu alma

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

SMS ile HES kodu alma

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık