İlçemizde “19 Eylül Gaziler Günü” Düzenlenen Törenle kutlandı

​​​​​​​ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE MİNNETTARIZ

İlçemizde “19 Eylül Gaziler Günü” Düzenlenen Törenle kutlandı
  • 19 September 2023, Tuesday 14:47

TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşallik rütbesi ve Gazilik Unvanının verilişinin yıldönümünde kutlanan 19 Eylül Gaziler Günü için tüm Türkiye’de olduğu gibi Milas’ta da tören düzenlendi. Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Sarban, “Devletimizin toprak bütünlüğüne ve milletimizin manevi şahsiyetine yönelik her türlü tehdide canları pahasına kendini siper eden Kahraman Gaziler, Gaziler Günü’nüz kutlu olsun!” dedi.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Garnizon Komutanı Albay Muammer Mersincik, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Savcısı Salih Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Temsilcisi, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Seyhan Doğan, Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Sarban, siyasi partilerin ilçe başkanları ve yöneticileri, oda başkanları, STK temsilcileri, gaziler, kurum müdürleri, gazi yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Bugün Milas’ta Atapark Meydanı’nda düzenlenen törende sırasıyla Milas Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Milas Şubesi’nin çelenkleri Atatürk Anıtı’na konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Muharip Gaziler Derneği Milas Şube Başkanı Mehmet Sarban yaptı.

 

Sarban’ın konuşması şu şekilde;

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği için, vatan ve millet yolunda canlarını, kanlarını vermiş, başta Mustafa Kemal Atatürk’ümüz olmak üzere tüm şehitlerimizi anmak, sağ kalan gazilerimize saygı ve şükranlarımızı belirtmek amacıyla düzenlenen Gaziler Günü’nü anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Şanlı tarihimizin zaferleri ve bu zaferlerin kahramanları hiçbir zaman unutulmamalıdır. Canlarını vatanı ve milletine adayan şehit ve gazileri her zaman hatırlamalı ve onlara gereken değer verilmelidir. Şehit ve gazisi olmayan devlet yok gibidir. Bu nedenle, şehit ve gazi, Türk toplumunun ortak değeridir.

15 Temmuz’da Cumhuriyet ve Millet düşmanlarının giriştiği darbe teşebbüsünde, başta ordumuzun vatansever askerleri, emniyet teşkilatımızın ve asil milletimizin içinden çıkan 15 Temmuz Demokrasi Gazilerimizin; Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğruna vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker,  polis Gazi bir milletin çocukları olarak GAZİ rütbesi almış biz Muharip Gaziler, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü, vatanı ve ay-yıldızlı al bayrağı için Atatürk İlkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde her zaman her yerde şehit ve gazi olmaya hazır olduğumuz gibi, hazır olan evlatlar da yetiştirmeye devam edeceğiz.

Ne Mutlu Türküm Diyene!”

Tören Atatürk Anıtı önünde günün anısına çekilen toplu fotoğrafla sona ererken, daha sonra Muharip Gaziler Derneği binasına geçildi.

GAZİLERE YOĞUN İLGİ

Yoğun katımın olduğu törenin ardından Arasta Park’a geçildi. Burada Muharip Gaziler Derneği’nin önünde verilen yemeğe, çok sayıda gazi yakını da katıldı. Yemekte vefat eden bütün gaziler için Mevlid-i Şerif okutuldu. Geçtiğimiz mayıs ayında vefat eden Kore Gazisi Mehmet Karakuş’un ailesi de Karakuş’u lokma dağıtarak andı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer burada yaptığı konuşmada dedesinin de Kuvayı Milliye’nin kurucularından olduğunu ve gazi olduğunu, dolayısıyla kendisinin bir gazi torunu olduğunu anlattı ve her zaman gazilerin yanında olacağını ifade etti.

Başkan Özer’e Kaymakam Mustafa Ünver Böke tarafından dedelerine ait olan Harp Madalyası taktim edildi.

Gaziler, törene ve yemeğe katılanlara teşekkür ettiler.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık