​​​​​​​“İstanbul Sözleşmesi’nden İmzanın Çekilmesi Hukuka Aykırıdır”

​​​​​​​“İstanbul Sözleşmesi’nden İmzanın Çekilmesi Hukuka Aykırıdır”
  • 22 Mart 2021, Pazartesi 10:35

Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin tek taraflı olarak çekilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

“1.    Kamuoyunda  İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden Türkiye'nin imzasını  çekmesi hukuka aykırıdır.

    2.    Adı geçen Sözleşmenin onaylanması, 24.11.2011 gün ve 6251 sayılı Kanunla uygun bulunmuştur. Ayrıca bu Sözleşme temel hak ve hürriyetlerin korunmasına ilişkin bir sözleşmedir. Anayasa'nın 90. maddesinin son fıkrasına göre normlar hiyerarşisindeki yeri kanunların üzerindedir.

    3.    Usulde paralellik ilkesi ve Sözleşmenin yukarıda açıklanan niteliği gereği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin söz konusu Sözleşme'den çekilmesi için çekilme yetkisi veren kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu sebeple Kararname ile çekilme  hukuka uygun değildir.

    4.    Öte yandan kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet ülkemizin ve  tüm dünyanın en önemli meselelerinden biri iken, şiddetle mücadelenin hukuki temellerini  zayıflatacak, şiddet eylemlerinin  faiillerini   psikolojik olarak  cesaretlendirecek, mağdurlarına ise korunmasızlık hissi verecek bu  çekilme insan haklarının etkin biçimde korunması  açısından da kanaatimizce yerinde olmamıştır.

    5.    Ayrıca İstanbul Sözleşmesi kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin görev alanlarını belirleyip, ulusal ve uluslararası  işbirliğini teşvik eden bir düzenlemedir. Bugüne kadar bu Sözleşme hükümleri çerçevesinde  şiddetle mücadele açısından kurumlar arası işbirliğinde önemli mesafeler katedilmiştir. Kadına yönelik şiddetle ve aile içi şiddetle mücadelede en kapsamlı uluslararası antlaşma olan bu Sözleşmeden çekilme hem bu iş birliğine zarar verecek hem uluslararası alanda Türkiye  açısından olumlu olmayacaktır.

 Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.”

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık