Kan stokları kritik düzeyde

Türk Kızılay Milas Şube Başkanı Ayşegül Semerci Güneş, "Kan bağışlarımız asgari kritik seviyemizin altına düştü. İvedi bir şekilde bunun üzerine çıkması gerekiyor. Milas Atapark Meydanında 4-5-6-7-8-9-10 Mayıs tarihlerinde saat 16.00 – 22.00 saatleri arasında Türk Kızılay Kan Bağışı Aracında kimliğiniz ile kan bağışınızı yapabilirsiniz. Bugün sizlerden ricamız kan bağışlarına riayet etmeniz. Sağlıklı bireylerimizin endişeye kapılmadan Türk Kızılay Kan Bağışı Aracına gelerek kan bağışlamaları. " dedi.

Kan stokları kritik düzeyde

Türk Kızılay Milas Şube Başkanı Ayşegül Semerci Güneş, Milaslı vatandaşlara bu sefer ihtiyacın acil olduğunu, hastanelerin, hastaların günlük kan ihtiyacını karşılama noktasında sıkıntıya girdiklerini çağrısında bulundu.

Türk Kızılay Milas Şube Başkanı Ayşegül Semerci Güneş, şu bilgileri verdi: "Muğla’daki hastanelerin tamamında kan ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını Kızılay sağlıyor. Bu çerçevede Kızılay kan çalışanı görevlerini ifa etmek için çalışıyorlar. Bugün gerek COVID-19, gerekse ramazanın oluşturduğu ortam nedeniyle vatandaşlarımız kan bağışı noktasında tedirginlik yaşıyorlar. Muğla’da haftada 140 ünite kan bağışı almamız gereken, şu anda 40 ünite kan bağışı civarına düşmüş durumda. COVID-19 salgınından önceki stoklarımızla mart ayına girdiğimiz için ramazana kadar olan süreci stoklarımızdaki kan ile sağladık."

Bunun sadece Kızılay'ın yaşadığı bir sıkıntı olmadığını, Avrupa Kızılhaçları ile yaptıkları toplantıda da bu yönde şikayetler aldığını, bütün dünyada kan bağışlarıyla ilgili küresel bir azalmanın olduğunu vurguladı. Kan ihtiyacının devam ettiğine dikkati çeken Ayşegül Semerci Güneş, her gün trafik kazası geçiren, onkolojik rahatsızlıkları bulunan ve ameliyat edilen birçok vatandaşların olduğunu, her gün kan alınıp ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması gerektiğini belirtti.

"Vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok" Kan almanın 15 dakika süren basit bir işlem olduğuna işaret eden Ayşegül Semerci Güneş, "Bu 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok. Kızılay kan alım tırları hastane değil, sağlıklı insanların geldikleri, 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamlar. COVID-19 kan yoluyla da bulaşmıyor. Yani buraya gelip kan vermek ekmek fırınına gidip pide almaktan daha güvenli. Buradaki bulaş riski herhangi bir fırın kuyruğundaki bulaş riskinden daha düşük. Dolayısıyla endişelenecek bir durum yok." diye çağrıda bulundu

 

"Kan bağışlarımız asgari kritik seviyenin altına düştü"  

Kızılay Milas Şube Başkanı Ayşegül Semerci Güneş, şunları bildirdi: "Kan bağışlarımız asgari kritik seviyemizin altına düştü. İvedi bir şekilde bunun üzerine çıkması gerekiyor. Her türlü olumsuz şartlar için kendimizi hazırlamalıyız. Yani kan stoklarımızda olmalı ki, afet gibi en kötü durumlarda hazırlıklı olalım. Her gün kan bağışı almak zorundayız. İftar ve sahur saatlerine göre mesailerimiz yeniden şekillendi. 'kanver.org' web sitesinden hangi noktalarda kan verebileceğinize dair bilgiyi edinebilirsiniz ve randevu alabilirsiniz. Milas Atapark Meydanında 4-5-6-7-8-9-10 Mayıs tarihlerinde saat 16.00 – 22.00 saatleri arasında Türk Kızılay Kan Bağışı Aracında kimliğiniz ile kan bağışınızı yapabilirsiniz. Bugün sizlerden ricamız kan bağışlarına riayet etmeniz. Sağlıklı bireylerimizin endişeye kapılmadan Türk Kızılay Kan Bağışı Aracına gelerek kan bağışlamaları." 18-65 yaş arası 50 kilogramın üzerinde olan her sağlıklı bireyin Kızılay'a kan bağışı yapabileceğini dile getiren Güneş, erkekler için yılda 4, kadınlar için ise yılda 3 kere kan bağışlamanın sağlık açısından önemini vurguladı.

 

"Sokağa çıkma kısıtlamasında kan bağışçıları için istisna var"

COVID-19 salgını sürecinde ihtiyacın arttığı, sokağa çıkma kısıtlaması ve ramazan nedeniyle bağışların azaldığı bu dönemde kan bağışı yapmanın çok önemli olduğuna dikkati çeken Kınık, "Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı 30 büyükşehir ile Zonguldak'ta kan bağışçılarımız için istisna var. Kan bağışçılarımız sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde kendilerine gönderdiğimiz kısa mesajlarla arabalarına atlayarak kan bağışı noktalarına gelip kan bağışlayabilirler." dedi. Kanın sadece bir insanın başka bir insana vermesiyle tedarik edilebildiğini, laboratuvarlarda yapılamadığını belirten Kınık, "Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. Kan sadece eğer siz verirseniz bir hastaya ulaştırılabilir, başka bir yapım yolu yok. Sensiz olmaz kan dostum diyoruz. Bu özel bir paylaşım. Bir insan bir başka insanın elinden tutmazsa o insan uçurumdan aşağı düşüyor. Bekleyen hastalarımıza şifa olması için bu konuyla ilgili duyarlılığınızı bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık