Kıyıkışlacık’ta ilk kez Muhabbet Cemi yapıldı

​​​​​​​İlçemiz mahallelerinden Kıyıkışlacık'ta (İasos) yaklaşık yarım asırdan sonra ilk kez Tahtacı inançlarından olan Muhabbet cemi yapıldı.

Kıyıkışlacık’ta ilk kez Muhabbet Cemi yapıldı
 

Muhammet cemi yapmak isteyen halk için eski okul binası Milas Belediyesinin katkılarıyla temizlendi. Köylü imece usulü çalıştı. Yerlere halılar kilimler serildi, minderler atıldı. Herkes gönlünden koptuğunca evinden lokmalar (yiyecek) getirdi, semaverler kuruldu, çaylar dağıtıldı.  Muğla ili çevresinden ilçe, mahalle ve köylerden gelen yaklaşık elli kişinin katıldığı cemde lokmalar dağıtıldı, nefesler söylendi, zakirler telli kuran (saz) çaldılar. Muhabbette Tahtacı gelenekleri konusunda bilgiler verildi

İrmene köyünden İsmail Ölmez'in verdiği lokma gülbengi ile başlayan cemde zakirler (Cemlerde ozanların kelamlarını sazla sözle dile getiren aşıklar) eşliğinde sazlarla nefesler ve deyişler seslendirildi

İsmail Ölmez "Yaklaşık elli yıldır Kıyıkışlacık'ta cem yapılmadığını, eski Tahtacı geleneklerine göre cem yürütecek dedelerin de kalmadığını belirterek, her zorluğa rağmen bu inancın yaşaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Alevi köylerindeki Cemevi sorununu da gündeme taşıyan Ölmez, "Eski okul binasının bu amaca uygun olarak muhtarlığa verilmesi yönünde başvuru yapacaklarını" dile getirdi.

Bodrum'dan gelen zakirlerden Tufan Erkan Yakar da çeşitli cemlerde zakirlik yaptığını ama Tahtacı cemlerinin biraz farklılık gösterdiğini “Yol bir, sürek bin bir" felsefesi ile her bölgeye uyum sağlamaya çalıştıklarını söyledi,

Yine Bodrum'dan gelen Hıdır Çam da Alevilerin kutsal saydığı yedi ulu ozandan örnek şiirler dillendirdi.

Lokmaların ve muhabbetin hazırlanıp sunulmasında katkısı olan köy halkından Emine Yılmaz da "Bu hizmet daha önce Milas da da yapılmıştı, o zaman biz mihmandık, çok ilgi görmüştü; bir kez de canları kendi köyümüzde ağırlamakla mutluluk duyduk, umarım devamı da gelir. Bizler kültürümüzü canlı tutmak, yaşamak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Kısıtlı imkanlarla da olsa bugünü yaşamaktan çok mutluyuz. Devlet büyüklerimizden Kıyıkışlacık köyümüz için bir cem evi istiyoruz. En büyük dileğimiz budur " dedi.

Genç yaşta zakirlik hizmeti veren Emir Ölmez de hedefinin "Bir üniversitenin konservatuvar bölümüne girip bu geleneği, bu inancı daha bilimsel olarak gelecek kuşaklara aktarmak" olduğunu söyledi.

İasos Mahalle Meclisi Başkanı Hülya Scobie “Kıyıkışlacık halkımız yüzyıla yakın zamandır sunnisiyle alevisiyle karışık, barış içinde yaşıyor. Birbirlerine kız verip alan, akrabalık ilişkileri güçlü köy halkının birlikte katıldığı muhabbet cemi çok renkli ve öğretici geçti. Derin felsefesi olan Alevilik, zengin kültürü ile varlığını sürdürüyor. Bu zengin kültürü, öğretiyi gelecek nesillere aktarmak ve inançlarını yaşamak isteyen halkımız dün gece bir ilki yaşadı. Muhabbet ceminde sevgi, barış, aşk dolu deyişler ve nefesler söylenirken, yürekler bir oldu. Alevi canlar bu gecenin tekrarının yaşanması temennileriyle ayrıldılar” dedi

Gecenin geç saatlerine kadar ilgi ile izlenen muhabbet cemi, Tahtacı semahı ve lokmaların yenilmesi ve çerağın sırlanması ile son buldu.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık