Latmos Dağı’na yapılacak RES projesi meclise taşındı.. "BÖLGEDE KAÇ AĞAÇ KESILECEK?”

İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, Karpuzlu ile Muğla Milas ilçesi arasında yer alan 33 kilometrelik alanda yapılacak rüzgar enerjisi santrallerini gündeme getirdi. Bölgenin tarım açısından çok verimli olduğunu belirten Adnan Sezgin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Sezgin, “Bölgede kaç ağaç kesilmesi planlanmaktadır?” diye sordu.

Latmos Dağı’na yapılacak RES projesi meclise taşındı..

Aydın Karpuzlu ve Muğla Milas ilçesi arasında bulunan, 33 kilometrelik alanda 33 rüzgar enerjisi santrali (RES) yapılması için bir şirkete ön lisans verildiği açıklandı. Verimli tarım arazileri ve tarihi kalıntıların yer aldığı Latmos Dağları’na yakın bölgede yapılacak RES çalışması tepkileri de beraberinde getirdi.

 

“BÖLGEDE YÜKSEK TARIMSAL FAALİYET VAR”

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Bölgede tarımsal üretimin yoğun olduğunu söyleyen İYİ Partili Sezgin, “Aydın’ın Karpuzlu ilçesi ile Muğla’nın Milas ilçesi arasında yer alan ve verimli tarımsal arazileri, doğal güzellikleri, 5 bin yıllık tarihi kalıntıları barındıran 33 kilometrelik alana 30 adet rüzgâr enerjisi santrali (RES) yapılmak üzere bir şirkete önlisans verildiği basına yansımıştır. RES’lerin yapılacağı bölgeler, Latmos Dağları’nda madencilik faaliyetlerinin tahribatından kurtulabilmiş en bakir bölgelerde yer almaktadır. Bölgede yoğun bir şekilde fıstık çamı yetiştiriciliği, arıcılık, zeytincilik gibi katma değeri yüksek tarımsal faaliyetler gerçekleştirilmektedir” dedi.

 

UZMANLARDAN ‘TAHRİBAT’ UYARISI

Sezgin, oluşabilecek tahribata dikkat çekerek, “Uzmanlar, canlı bir yaban hayatı bulunan, yoğun ormanlık alanlarla kaplı olan, endemik bitkiler başta olmak üzere yüzlerce bitki çeşidinin bulunduğu bölgede bu kadar yoğun RES yatırımları yapılması halinde geri dönüşü olmayan bir tahribat oluşacağını belirtmektedir. Ayrıca bölge halkı, ekonomik ve sosyal olarak çok büyük zarara uğrayacaktır. Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) yönetmeliği kapsamında Aydın ve Muğla’da gerçekleştirilen halkın katılımı toplantılarında bölge halkı, RES’lerin yapılmasına net bir şekilde karşı çıkmış ve çekincelerini dile getirmiştir. Doğal hayatın büyük zarar göreceği, tarihsel ve kültürel değerlerin büyük tahribata uğrayacağı vurgulanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

“RES YATIRIMLARI DEVAM EDECEK Mİ?”

Aydın Adnan Sezgin, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Bu çerçevede;

1) 30 adet RES yatırımı projesine göre bölgede kaç metrekarelik alanda toplam kaç ağaç kesilmesi planlanmaktadır?

2) Halkın rızası olmamasına rağmen bölgedeki RES yatırımlarına devam edilecek midir?

3) Jeotermal enerji santrali (JES) ÇED süreçlerindeki halkın katılımı toplantılarında olduğu gibi, halkın itirazlarına rağmen yatırımlar devam edecekse, bu toplantılar neden yapılmaktadır?

4) Yenilenebilir enerji yatırımlarında yerel halkın itirazları ile doğal varlıklar ve ekonomik faaliyetler üzerindeki bariz tahribat riski neden dikkate alınmamaktadır?”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık