Marmaris Belediyesi Sinpaş Kızılbük inşaatını mühürledi!

Ülke gündemine oturan Marmaris İçmeler’deki; 205 odalı Otel ve 1407 odalı Devremülk Konut inşaatı, Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin “ÇED Raporu Gereklidir.” Kararı sonrasında, Marmaris Belediyesi yetkilileri tarafından önceki gün, yine Marmaris Belediyesince verilen inşaat ruhsatına karşın, Yapı Tatil Tutanağı düzenlenerek mühürlendi.

Marmaris Belediyesi Sinpaş Kızılbük inşaatını mühürledi!
  • 10 August 2022, Wednesday 9:46

Marmaris belediyesinden Sinpaş Kızılbük İnşaatına yapılan işlemle ilgili olarak yapılan açıklamada: “Bilindiği üzere İlçemiz İçmeler Mahallesi, Kızılkum Mevkii, 2518 parsel numaralı taşınmaz üzerinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından yapılması planlanan Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk projesi ile ilgili olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir Kararına karşı ilgililer tarafından Muğla Valiliğine karşı açılan davada 07.07.2022 tarih ve 2021/1000 Esas; 2022/1046 Karar sayılı Muğla 3. İdare Mahkemesinin kararı ile iptal kararı verilmiştir.

ÇED Gerekli Değildir kararının iptaline ilişkin Mahkeme kararı davacılar vekili tarafından 04.08.2022 tarihinde Belediyemize iletilmiştir.

Konuya muttali olunması üzerine, Belediyemizce ivedilikle taşınmaza gidilerek ilgili yasal mevzuat uyarınca o andaki inşaat durumu tespit edilmiş, 3194 sayılı İmar Kanunu 32. maddesi uyarınca yapı tatil zaptı tanzim edilerek inşaat durdurulmuş ve faaliyete son verilmiştir. İnşaat alanında bulunan çalışanlar alan dışına çıkartılmıştır.

Belediyemiz bünyesinde konu ile ilgili iş ve işlemlere hukuki sürece uyarlı olarak devam edilmektedir.” denildi.

Marmaris Belediyesi’nin, inşaat ruhsatı vermiş olduğu SİNPAŞ Kızılkum’daki inşaatlarıyla ilgili, Valiliğin vermiş olduğu ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının, mahkemece iptal edilerek ‘ÇED Raporu Gereklidir’ kararı verilmesi sonrası inşaatı mühürlemesi, Muğla’da benzer süreçleri geçiren, Menteşe Belediyesi’nin ruhsat verdiği Bayır-Deştin’deki Çimento Fabrikası inşaatı ve Milas Belediyesi’nin ruhsat verdiği Boğaziçi’ndeki Ağaoğlu inşaatları için de bir örnek olacak mı? Her iki inşaat için de Valilikçe ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı var ve bu kararın iptali için açılmış davalar var. Eğer bu davalarda da ‘ÇED Gereklidir’ kararı çıkarsa, Menteşe ve Milas Beledyesi’nin de bu inşaatları mühürlemesi bekleniyor.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık