MEMDER Başkanı Kırkık uyardı!

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ilişkin yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. Milas Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Kırkık yaptığı açıklamayla vatandaşları ve emlakçı meslektaşlarını uyardı.

MEMDER Başkanı Kırkık uyardı!

Dernek Başkanı Kırkık, “Gayrimenkul ve araç satışları ile ilgili ilan verme işlemleri ile ilgili bugün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile daha sert kurallar getirildi. Buna göre kişiler, kendisi, eşi veya bir ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan ikinci el araç ve gayrimenkul için sadece yetki belgesi alarak satış ilanına çıkabilecek. Kurala uymayanlara 10 bin ile 100 bin lira arasında para cezası uygulanacak. İlan siteleri, bu kurala uygun ilan denetimi yapmakla yükümlü olacak. Vatandaşlarımıza ve emlakçı meslektaşlarımıza önemle duyurulur.” Dedi.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğinin detayları şu şekilde;

"YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLMESİ ZORUNLULUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR"

Taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde yapılan yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde değişikliğe gidildi. Ticaret Bakanlığı yapılan bu değişikliğin vatandaşların mağdur edilmemesi için zorunlu olduğunu belirtilerek, "Son zamanlarda ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşlarımızın mağdur edildiğinin gözlemlenmesi ve bu konuda çokça artan şikayetlerin bildirilmesi üzerine, söz konusu etik dışı ve yanlış uygulamaları ve mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır" ifadeleri kullanıldı.

SAHTE HESAPLAR ÜZERİNDEN İLAN VERİLMESİ ENGELLENECEK

Yönetmelikte yapılan değişiklik ile ilan sitelerinde kendi açık kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin engellenmesi amaçlanıyor. Yönetmelik değişikliği ile kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın veya taşıtın ilana konulması yasaklanıyor. Bununla birlikte, emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecek.

KİMLİK DOĞRULAMASI GEREKECEK

Yeni düzenleme ile birlikte, başkalarına ait taşınmazların ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişilere, üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce kimlik doğrulaması yapmalarının yanı sıra, 3 ilanın yayımlanmasından önce ilana konu ikinci el motorlu kara taşıtının veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapma yükümlülüğü getirilecek.

10 İLA 100 BİN TL'YE KADAR CEZA UYGULANACAK

Yapılan değişiklik ile birlikte, tüketici mağduriyetine yol açabilen sahte ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan ilan kirliliği ile ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bahse konu yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler ile mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanabilecek.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık