Menteşe Kent Konseyi'nden Akbük eylemi öncesi açıklama

​​​​​​​Menteşe İlçesindeki Akbük sahilinde yaşanan sorunlar sonrası, Menteşe Kent Konseyi tarafından ‘Havlunu Al Gel’ eylemi yapılacağı açıklanmıştı. Cumartesi günü saat 15.00'te gerçekleştirilecek eylem öncesi Menteşe Sınırsızlık Meydanı'nda basın açıklaması yapıldı.

Menteşe Kent Konseyi'nden Akbük eylemi öncesi açıklama

Muğla’dan Altar Zeyhan arkadaşımızın haberi şöyle:

İHALELERİ ALAN KİŞİ VE KURULUŞLAR DERHAL AÇIKLANMALI

Açıklamada şu ifadeler yer verildi: MUÇEV, 4 Nisan 2014 tarihinde, Muğla’ya Hizmet Vakfı ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı ortaklığı ile kurulmuştur. MUÇEV’in kurulduğu 2014 yılından bugüne kadar, Muğla’da halkın kullanımına açık olan ne kadar yerin MUÇEV’in kullanımına tahsis edildiğini, Muçevin kıyıları işletmelere ne kadar ücretle kiraya verdiğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu ihaleleri alan kişi ve kuruluşların kim oldukları bilgisi derhal kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Bugün burada toplanmamızın nedeni olan Akbük Plajı, ticari şirket gibi faaliyet gösteren vakıf görünümündeki Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın işletmesine verilerek kamu yararına aykırı olarak ticarileştirilmiştir. Plaj yıllardır birçok yol denenmek suretiyle giderek halktan uzaklaştırılan, halkın kullanımına kapalı hale getirilen bir yer haline dönüştürülmüştür.

AKBÜK'TE DENİZE GİRMENİN MALİYETİ GÜNLÜK 1000-1500 LİRA OLDU

Plaja arabalarıyla gelen vatandaşlardan plaj girişinde arabalarını park etmek istediklerinde özel mülkiyetli otopark işletmesi uygulaması nedeniyle araba başına 100 TL. otopark ücreti alınmaktadır.

Plaja girildiğinde de özel işletmeler şezlong ve şemsiye kullanımı adı altında vatandaşlardan afaki bedeller istemektedir. Bu keyfi ve yasa dışı uygumalar neticesinde vatandaşın özgür ve serbestçe, ücretsiz olarak denize girme hakkı gasp edilmektedir.

Akbük plajında günübirlik denize girmenin günlük maliyeti neredeyse 1000-1500TL.ye mal olmaktadır.

Yine Akyaka’dan başlayarak, Turnalı ve Akbük koyuna kadar uzanan sahil şeridindeki kıyılar da ne şekilde ve nasıl olduğu bilinmeden özel işletmelere peşkeş çekilmiş ve işletmelerce parsellenerek yine halkın serbestçe kullanımına kapatılmıştır. Akyaka Akbük arasındaki kıyı şeridinde halkın denize ücretsiz girebilecek yeri neredeyse kalmamıştır.

AKBÜK PLAJI HALKA GERİ VERİLMELİ

Muçev’in usulsüzlüklerinin yanı sıra, bir de Akbük’deki işletmelerin şezlongları ve masalarıyla kıyıları alenen işgal etmiş oldukları görülmekte ve halka şemsiyesini ve havlusunu koyacağı en ufak bir alan bırakılmadığı, bu sayede de fahiş fiyatlarla kiralanan şezlonglar dışında, para vermeden denize girmenin imkansız hale getirildiği bir sistem bize dayatılmaktadır.

Hali hazırdaki tüm kıyı işletmeleri derhal kamulaştırılmalı ve asıl sahibi olan halka geri verilmelidir.

Biz bu sistemi var gücümüzle reddediyor, kıyılar halkındır ve herhangi bir gerekçeyle kamunun kullanımına kapatılamaz diyor ve herkesi 09.09.2023 tarihinde saat 15.00’da meşru hakkımızı kullanarak sahibi olduğumuz kıyılarımıza sahip çıkmaya ve yapacağımız Kıyılar halkındır eylemine katılmaya davet ediyoruz."

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık