Metin Ergun, Seydikemerli çiftçilerin su borçlarını gündeme taşıdı

​​​​​​​İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, yangından zarar gören ve zaten sulama birliğine su paralarını ödemede zorluk çeken Seydikemerli çiftçilerin su borcu sorununa nasıl bir çare düşünüldüğünü sordu.

Metin Ergun, Seydikemerli çiftçilerin su borçlarını gündeme taşıdı
  • 21 Ağustos 2021, Cumartesi 9:53

Ergun’un önergesi şöyle:

“Muğla ilimizin Seydikemer ilçesinde, Ağustos ayının ilk günlerinden itibaren meydana gelen orman yangınları sebebiyle çiftçilerimizin ve tarımsal üreticilerimizin büyük bir kısmı mağdur olmuştur. Seydikemer’de bu süreçte 15 binden fazla zeytin ağacının yandığı ve zeytin üreticilerimizin büyük zarar gördüğü somut bir vakıadır.

Hal böyle olunca, Seydikemerli çiftçilerimizin ve üreticilerimizin, sulama birliğinden kullandıkları su tutarlarını ödeme konusunda yangınlar öncesinde hali hazırda yaşadıkları ciddi zorluklar, yangınlardan sonra daha da artmıştır. Borçlarını ödeyemediği için birçok çiftimiz takibata uğramaktadır. Dolayısıyla Seydikemerli çiftçilerimizin yaşadıkları bu sıkıntıların giderilmesi ve hafifletilmesi konusunda bazı adımlar atılması gereği açıktır.

Bu bilgiler kapsamında;

  1. Bakanlığınızın, yangından zarar gören Seydikemerli çiftçilerimizin sulama birliğine olan borçlarının yapılandırılması konusunda bir çalışması var mıdır?
  2. Bakanlığınızın, sulama birliğine olan borçlarını ödeyemeyen çiftçilerimizin borçlarının affedilmesi, bu vatandaşlarımıza kullandıkları suyun geçici bir süre için ücretsiz verilmesi veya su borçlarının faizsiz şekilde ertelenmesi hususlarında herhangi bir çalışması var mıdır?
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık