Metin Ergun, turizm imarlı alanlardaki meskenlerin elektrik faturalarını meclise taşıdı

Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vererek, turizm imarlı araziler üzerindeki mesken olarak kullanılan konutlardan elektrik enerjisi faturalarının turistik tesislere uygulanan tarife üzerinden geldiğini belirterek, bunun düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Metin Ergun, turizm imarlı alanlardaki meskenlerin elektrik faturalarını meclise taşıdı
 

Ergun’un soru önergesi şöyle:

            Muğla ilimiz başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir tarafında turizm imarlı araziler üzerinde mesken olarak kullanılan konutların elektrik enerjisi tüketiminin fiyatlandırması, ticarethanelere ve turistik tesislere uygulanan tarife üzerinden yapılmaktadır. Hal böyle olunca, bu durumdaki vatandaşlarımız, normal konutlarda tüketilen elektriğe ödenen ücretten çok daha yüksek bir ücret ödemek durumunda kalmaktadırlar.

            Son aylarda çeşitli sebeplerle elektrik enerjisi fiyatlarındaki yüksek artışlar özellikle bu sıkıntının muhatabı olan vatandaşlarımız açısından artık kabul edilebilir düzeyi aşmış, sürdürülebilir olmaktan çıkmış ve vatandaşlarımızın haklı şekilde tepki göstermesine neden olmuştur. Dolayısıyla, turizm imarlı arazilerini mesken amaçlı kullanan vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları yüksek elektrik faturaları konusunda içinde bulundukları sıkıntının giderilmesi elzem hale gelmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

  1. Turizm imarlı arazileri mesken olarak kullandıkları halde, elektrik faturalarını ticarethane tarifesi üzerinden ödeyen vatandaşlarımızın yüksek elektrik faturaları altında ezilmemesi için Bakanlığınızın bugüne kadar yapmış olduğu herhangi bir çalışması var mıdır?

 

  1. Bu durumdaki vatandaşlarımızın mesken olarak kullandıkları arazileri mesken olarak kullanıp kullanmadıklarının tespit edilmesi ve elektrik tüketimlerinin mesken tarifesine göre fiyatlandırılması konusunda Bakanlığınız önümüzdeki dönemde hangi adımları atacaktır?

 

  1. Türkiye genelinde söz konusu sıkıntının muhatabı olan hane sayısı kaçtır?

 

  1. Muğla genelinde söz konusu sıkıntının muhatabı olan hane sayısı kaçtır?”

Editör: Tülay SÜKÜN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık