Metin Ergun’dan TÜRKSAT sorusu..

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, yerel televizyon kanallarının Türksat uydu kira bedellerinin neden TL üzerinden değil de dolar üzerinden yapıldığı ile ilgili, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Metin Ergun’dan TÜRKSAT sorusu..
  • 23 Haziran 2021, Çarşamba 10:50
 

Ergun’un önergesi şöyle:

“Bakanlığınızın ilişkili kuruluşları arasında yer alan TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.’nin uydu hizmeti verdiği yerel ve ulusal televizyon kanallarından uydu kira bedeli olarak aldığı ücretlerle ilgili olarak Amerikan Doları cinsinden sözleşme yaptığı kamuoyunca bilinmektedir.

Son yıllarda döviz kurlarının Türk Lirası karşısında değer kazanmasından dolayı gelirleri Türk lirası cinsinden olan, içinden geçtiğimiz Pandemi sürecinden ve ekonomik krizden ciddi şekilde etkilenerek finansman sorunu yaşayan yerel televizyon kanalları olumsuz etkilenmektedir. Yerel televizyon kanallarının kira ücretleri ile alakalı olarak yapılan sözleşme ve tahsilatların Türk Lirası cinsinden yapılması birçok yerel kanalın yayın hayatına devam etmesi açısından hayati bir önem arz etmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

  1. TÜRKSAT’ın uydu hizmet ücret sözleşmelerini Amerikan Doları ile yapmasının gerekçesi nedir?
  2. TÜRKSAT’ın 2015-2020 yılları arasında yapmış olduğu mal ve hizmet alımlarının miktar ve yüzde olarak ne kadarı döviz cinsinden yapılmıştır?
  3. Bakanlığınızın TÜRKSAT’ın uydu hizmet ücretlerinin Türk Lirası cinsinden düzenlenmesi ile ilgili olarak bir çalışması var mıdır?”
Editör: Gülçin Erşen
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık