Milas Belediyesi, 11. İzmir Olıv Tech Fuarı'na Katıldı

​​​​​​​Milas Belediyesi, Milas'ın eşsiz lezzeti olan zeytin ve zeytinyağını tanıtmak için 11. İzmir Oliv Tech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı'nda yerini aldı. Avrupa Birliği tescilli coğrafi işaretiyle gurur duyduğunu vurgulayan Milas Belediyesi, fuarın 23-25 Mayıs tarihleri arasında açık olacağını ve vatandaşların ücretsiz ziyaret edebileceğini duyurdu.

Milas Belediyesi, 11. İzmir Olıv Tech Fuarı'na Katıldı

11. İzmir Oliv Tech Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı, İzmir Yeni Fuar Alanı'nda açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış törenine Milas Belediyesi’ni temsilen meclis üyesi İsmail Altın, Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) Başkanı Reşit Özer, Milas Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Süleyman Karatoprak ve mahalle muhtarları da katıldı.

Fuarın açılış gününde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, meclis üyesi İsmail Altın'ın davetiyle Milas standında ağırlandı ve kendisine Milas Belediyesi tarafından hazırlanan hediyeler takdim edildi.

Milas Belediyesi tarafından fuar içerisinde açılan stantta; Milas zeytinyağı, balı, halısı ve yerel tohumların tanıtımı yapıldı. Standı ziyaret eden vatandaşlara, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı teknik personeller tarafından hazırlanan yerel tohumlar sunularak, ata tohumları hakkında bilgi verildi.

Vatandaşların her sorusunu anlaşılabilir bir dille yanıtlayan görevliler, yerel tohum hakkında "Ata tohumları kimyasal ilaç kullanmadan günümüze kadar geldikleri için besin değeri yüksek dirençli ve besleyici gen kaynakları taşıyan bir tohum çeşididir.  Ata tohumla yetişen tüm bitkilerin ortak özelliği mevsiminde yetiştirilip tüketiliyor olmasından gelmektedir." dedi.

Türkiye'de ilk kez Avrupa Birliği coğrafi işareti alan Milas zeytin ve zeytinyağı hakkında da bilgilendirme yapan Milas Belediyesi ekipleri, "Zeytin ve zeytinyağının yüzyıllar öncesinden hikayesi olan ürünlerin başını çektiği ve bir iksir rolüne büründüğü yadsınamayacak gerçekler arasındadır. Hal böyle olunca muhafaza yöntemleri ve hasat incelikleri konusunda titizlikle çalışmalı, ürünlerimizi her yeni yıl bir üst seviyeye taşımalıyız." diyerek yüzyıllardır doğanın sunduğu en değerli lezzetlerden biri olan Milas zeytinyağı ve zeytininin sofraları zenginleştirdiğini belirtti.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık